Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drept de autor. Nerspectarea contractului de editare. ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drept de autor. Nerspectarea contractului de editare. Instanta competenta care este?

In urma unui contract de editare am publicat o carte pentru care nu mi s-au platit drepturile de autor cu toate ca a trecut un an de la aparitia cartii pe piata. In contract se stipuleaza ca daca plata se intarzie se percepe comision. Pot da in judecata pentru a-mi primi suma cuvenita inclusiv comisionul respectiv? Societatea e in Bucuresti . Acolo trebuie sa fac demersurile?
Mai intai ar trebui sa-i notificati ca sa intelega ca sunteti hotarat sa mergeti pana la capat, cine stie, poate va platesc fara sa mai fie nevoie de instanta.
Da, competenta de judecata pentru litigii privind drepturi de autor apartine Tribunalului Bucuresti