Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... litigiu cu cetatean strain
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

litigiu cu cetatean strain

ce sanse am sa recuperez o suma de bani de la un cetatean german pe care am trimis-o prin western union,asta intamplandu-se acum 3 ani,pe cale juridica,singura dovada scrisa fiind buletinul de transfer bancar?
Trebuie sa aveti in vedere termenul de prescriptie daca nu opereaza, respectiv daca au trecut trei ani de la data platii dvs. nu mai puteti solicita recuperarea banilor.
si daca nu sau incheiat 3 ani?
daca nu a intervenit prescriptia, formulati o actiune in pretentii care se timbreaza la valoarea solicitata si ulterior probati cu inscrisuri si martori; din inscrisul pe care-l aveti trebuie sa rezulte foarte clar de la cine au plecat banii si unde au ajuns; nu e simplu, vor fi de asemenea probleme cu privire la competenta teritoriala si cu procedura de citare a paratului.
CoNSULTATI UN AVOCAT! aveti nevoie.
avocat Cristina Popescu
Fiind vorba de un cetatean strain sunt aplicabile si prevederile Legii nr.105/1992 ...
anume ce scrie, referitor la problema?