avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis luat pentru alcool
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis luat pentru alcool

as vrea sa stiu daca la alcolemie de 0.90 se poate ramane doar cu suspendare pe 90 de zile?
Din nefericire s-ar putea sa aveti necazuri.
Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80g/l alcool pur în sange ori o concentratie ce depaseste 0,40mg/l alcool pur în aerul expirat se pedepseste cu închisoare stricta de la unu la cinci ani
0.90 in sange sau in aerul pur expirat ?
cam greu dar daca ati avut 0.90 in sange puteti cere o recalculare si poate coborati sub 0.80 .
succes
0.90 in sange..
este posibil sa iese 1% in sange daca in aer am avut 0,41%? si ce as putea sa fac in cazul acesta?
DA se poate de la 0,41 la 1 si in acest caz este penal.

Alte discuții în legătură

Permis retinut tibuleac tibuleac Mi-a fost retinut permisul pt consumul de alcool,e si normal dar vreu sa stiu dak se poate sa mi-l anuleze din cauza alcoolemiei care am avuto adica 2,31 in ... (vezi toată discuția)
Este bine sa cer recalcularea alcoolemiei? eu45ani eu45ani am fost depistat cu aparatul etilotest cu o alcoolemie de 061 in aerul expirat,ce urmari poate avea acesta fapta si daca e bine sa cer recalcularea,multumesc (vezi toată discuția)
Alcool la volan darac darac am fost depistat in trafic in influenta alcolului. pe alcoltest am avut0.50. am fost dus la spital pentru recoltarea probelor de sange, unde mi sau luat doua ... (vezi toată discuția)