Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cine stie cat costa sa infiintezi o II
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cine stie cat costa sa infiintezi o II

Vreau sa infiintez o intreprindere individuala,si vreau sa aflu de la dvs.ce acte imi trebuie,cui trebui sa ma adresez prima data,si cati bani ma va costa la inceput,multumesc anticipat:  hammer:
Vreti sa infiintati un SRL sau SA? :)
Autorizarea ca II conform OUG nr. 44/2008 se face la Oficiul Registrului Comertului uned veti afla si taxe datorati.
2. Documentaţia de susţinere a cererii de înregistrare în registrul comerţului şi de autorizare a funcţionării întreprinderii individuale
2.1. Carte de identitate sau paşaport al titularului întreprinderii individuale - fotocopie certificată olograf de către titular privind conformitatea cu originalul
2.2. Document care să ateste drepturile de folosinţă asupra sediului profesional, precum contract de închiriere, comodat, certificat de moştenitor, contract de vânzare-cumpărare, declaraţie de luare în spaţiu sau orice alt act juridic care conferă dreptul de folosinţă etc. - copie legalizată
2.3. Declaraţie pe propria răspundere care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii
2.4. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestă pregătirea profesională, dacă aceasta este cerută, potrivit unor prevederi legale speciale
2.5. Fotocopii certificate olograf de pe documentele care atestă experienţa profesională, dacă este cazul
George David, Contabil