avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... meseria de consilier juridic= meserie discriminata?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

meseria de consilier juridic= meserie discriminata?

este adevarat ca s-a obtinut de la oficiul discriminarii o decizie prin care profrsia de consilier juridic este declarata profesie discriminata?:((
Ultima modificare: Luni, 8 Octombrie 2007
Romică Stoica, Consilier juridic
themis a scris:

Pentru a vedea că acolo unde există, cu adevărat, dorinţa de schimbare în bine, vă trimit la un text de pe situl Baroului parizian. Reforma în domeniul celor două profesii juridice - avocaţi şi consilieri juridici - începută prin unificarea celor două profesii, este o preocupare continuă, atît a avocaţilor, cît şi a consilierilor.

Francezii iau în considerare inclusiv modelul spaniol, unde există o singură profesie, aceea de abogado, adică avocat, profesie liberală, atît de liberală încît avocatul poate fi angajat cu contract de muncă într-o societate comercială şi poate avea, concomitent, biroul său de avocatură cu clientela proprie.

Le cer scuze celor care nu cunosc limba franceză - textul la care fac trimitere este mult prea lung pentru a putea fi tradus şi postat aici. Poate că, într-un viitor apropiat, voi posta o traducere a ceea ce interesează în mod deosebit profesia de consilier juridic.

Iată adresa:

[ link extern ]

Un an mai bun tuturor.

Liviu S.Bordaş




Daca ati demarat cumva proiectul dumneavoastra sunt gata sa ma alatur. Astept vesti.
Themis, si eu sunt de acord cu ce ai propus ... infiintarea unei asociatii profesionale :)
si eu, acum cat nu este tarziu si conform cine stie carei legi va ramane o singura uniune monopolista!
Cred ca atat timp reprezentantii UCCJ nu se implica suficient meseria este discriminata.
Domnii avocati incearca din rasputeri sa se protejeze iar ultimul proiect legislativ initiat de domnul avocat Iulian Urban demonstreaza acest aspect.
Morala este ca trebuie facut ceva, iar propunerea distinsului coleg @themis(Liviu S. Bordas) trebuie sustinuta.
Daca se demareaza ceva confirm din nou ca puteti sa va bazati si pe mine.
Ultima modificare: Luni, 13 Aprilie 2009
Aurelian Cîcu, Consilier juridic
In Romania orice se rezolva oricum iar chestiunile importante prin Revolutie!

Alte discuții în legătură

Ce sunt firmele de consultanta juridica si in afaceri? Iulian81 Iulian81 Am gasit codul acesta CAEN : 741 : Activitati juridice, de contabilitate si revizie contabila, consultanta in domeniul fiscal; activitati de studii de piata si ... (vezi toată discuția)
Un consilier juridic poate infiinta un srl? Eliza Matei Eliza Matei in calitate de consilier juridic ma pot ocupa de infiintarea unei societati comerciale? multumesc (vezi toată discuția)
Ccj pro sau contra? Spatiu destinat opiniilor Dumneavoastra.
Ne inscriem? Nu ne inscriem?
Avantaje? Dezavantaje ? (vezi toată discuția)