Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurarea casei luata prin credit ipotecar
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurarea casei luata prin credit ipotecar

buna ziua
am luat credit ipotecar de la banca romaneasca. asigurarea a expirat de ceva vreme.

daca vreau sa fac asigurare sunt obligata sa o fac numai cu banca?

daca casa nu este integral a mea, asigurarea pe cine asigura ... banca ca proprietar al casei ... sau pe mine in caz de dauna?

multumesc frumos
1. asigurarea trebuie facuta cu una din firmele de asigurari agreata de banca.
2. in cazul unui eveniment asigurat destinatia banilor din despagubire o hotaraste banca deoarece polita va fi cesionata bancii pana la achitarea integrala a creditului.
3.nu am inteles cum adica nu este integral a dv daca ati cumparat-o fie ea si cu credit. Va rog sa fiti mai explicita.