avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurarea casei luata prin credit ipotecar
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurarea casei luata prin credit ipotecar

buna ziua
am luat credit ipotecar de la banca romaneasca. asigurarea a expirat de ceva vreme.

daca vreau sa fac asigurare sunt obligata sa o fac numai cu banca?

daca casa nu este integral a mea, asigurarea pe cine asigura ... banca ca proprietar al casei ... sau pe mine in caz de dauna?

multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Adrian Tudor , Consultant asigurari 22:49, 24 August 2010
1. asigurarea trebuie facuta cu una din firmele de asigurari agreata de banca.
2. in cazul unui eveniment asigurat destinatia banilor din despagubire o hotaraste banca deoarece polita va fi cesionata bancii pana la achitarea integrala a creditului.
3.nu am inteles cum adica nu este integral a dv daca ati cumparat-o fie ea si cu credit. Va rog sa fiti mai explicita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum functioneaza o asigurare cesionata in favoarea bancii? irinuca21 irinuca21 Buna ziua! Am un credit ipotecar de cca 70000 euro pentru casa. Pt acest credit am incheiat o asigurare ce e cesionata in favoarea bancii. Daca doamne ... (vezi toată discuția)
Asigurare facultativa locuinta CCinezan CCinezan Buna ziua, Daca se poate as dori un sfat in legatura cu urmatoarea chestiune: - am cumparat un apartament cu 3 camera prin credit ipotecar care bineinteles ... (vezi toată discuția)
Dubla asigurare locuinta cristian_cojocaru cristian_cojocaru Am o locuinta achizitionata prin credit ipotecar. Locuinta este asigurata in baza acestui credit printr-o polita pe care am semnat-o la incheierea creditului ... (vezi toată discuția)