Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titulari ai contractului de inchirere de la ANL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titulari ai contractului de inchirere de la ANL

Buna dimineata. As dori sa aflu daca, in cazul inchirierii locuintelor construite de ANL, titulari ai contractului de inchirere pot fi ambii soti sau doar unul dintre acestia? Stiu ca solicitarea de locuinta pentru tineri destinata inchirierii se ia in evidenta pe baza unei cereri tip formulata de titularul cererii de locuinte, numai individual si in nume propriu. De asemenea, peste tot in legislatie unde se face referire la vanzare sau la indeplinirea altor conditi, se face distinctie intre titularul de contract de inchiriere si sotul/sotia acestuia. Avand in vedere acest aspect, contractul ii poate avea ca titulari pe ambii soti?
Da, este posibil, la mine in bloc am cateva cazuri in care ambii soti apar ca titulari pe contractele de inchiriere.