Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pfa si angajat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pfa si angajat

buna seara,

va rog sa ma ajutati cu urmatoare situatie : sunt angajata la o firma cu 8 ore , unde mi se retin si sper ca mi se si vireaza toate contributiile , dar in acelasi timp am un pfa -unde am un contract de colaborare cu provident .Ce taxe salariale trebuie sa mai platesc eu dpdv pfa ? ACeleasi ca si ale unui pfa care nu are nici un alt contract de munca , sau este o diferenta?

multumesc,
cei cu pfa aveau obligatia si pana acum sa plateasca contributii la: pensie, sanatate si somaj indiferent daca mai aveam sau nu si un alt loc de munca.
Daca nu ati achitat pana acum pentru PFA o sa va oblige sa achitati pe 5 ani anterior (termen de prescriptie obligatii fiscale) sau inca de la infiintarea PFA daca termenul este mai mic de 5 ani.
din cunostinetele mele nu trebuia sa platesc somaj ca pfa #-o