avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

sotul meu a decedat si am 2 copii majori.Copiii vor sa cedeze in favoarea mea tot ceea ce aveam eu si sotul impreuna
.Am fost la un notar si am spus aceste lucruri si mi s a raspuns ca daca cei 2 copii renunta la mostenire vor beneficia de mostenire fratii sotului ca parintii lui sint decedati
Sunt tare nedumerita,ce treaba au cumnatii mei?
Va rog frumos luminati ma in aceasta problema.Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Maria_79 , utilizator 10:57, 1 Septembrie 2010
Nu aveti nici un fel de treaba cu fratii sotului si cumnatii dvs.Daca copii dvs.declara in fata notarului lao eventuala succesiune ca cedeaza in favoarea dvs. totul va fi al dvs.
Mergeti la alt notar.


andymaurul
Ultima modificare: Marți, 31 August 2010
andymaurul, utilizator
nu au niciun drept cumnatii dvs. daca copiii cedeaza partea lor in favoarea dvs singura proprietara veti fi doar dvs.
Explicati-i clar notarului ca, copiii dvs nu renunta la mostenire,
ci ca renunta in favoarea dvs.
Daca notarul nu intelege, mergeti al altul, sau in instanta
de judecata si incheiati o tranzactie prin care dvs luati totul, iar
copii sunt de acord cu acesta.
Eu v-as sfatui sa mergeti pe cea de-a doua varianta!
Va luminez eu, care am trecut prin aceeasi situatie.Asteptati sa treaca cele 6 luni , dar nu mai mult de 2 ani de la deces.In conditiile aratate mai sus, notarul poate lua act de neacceptarea in termenul legal(termen care este de 6 luni) a mostenirii de catre cei 2 copii ai dvs . si poate dezbate succesiunea, dvs. ramanand cu toata masa succesorala.
... renuntarea la succesiune se face pur si simplu si nu "in favoarea lui..."

... existenta copiilor inlatura de la mostenire celelalte clase de mostenitori (fratii sotului).

Alte discuții în legătură

Dezbatem succesiunea după tata. cum se poate trece casa părintească pe numele copiilor mei? Andrej2014 Andrej2014 Buna ziua, tatăl meu a decedat in Feb 2019 si acum, împreună cu mama si cei doi frați ai mei, trebuie sa facem succesiunea. Tatăl si mama aveau in ... (vezi toată discuția)
Mostenire sau ce? si de o saptamana elizabeta elizabeta domnilor avocati si consilieri juridici ,buna ziua numele meu este Ana si am urmatoarea problema: ;sant vaduva de 15 ani si pentru ca sotul meua avut ... (vezi toată discuția)
Frații au renunțat la moștenirea părinților în favoarea unuia dintre ei, care a decedat și nu are copii. mai au dreptul frații supraviețuitori la moștenirea lui? nelutu252002 nelutu252002 Buna ziua, Sunt in urmatoarea situatie. Mama meu a avut 3 frati. La decesul parintilor toti fratii au renuntat la succesiune in favoarea unuia dintre ... (vezi toată discuția)