avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatem succesiunea după tata. Cum se poate trece ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatem succesiunea după tata. Cum se poate trece casa părintească pe numele copiilor mei?

Buna ziua, tatăl meu a decedat in Feb 2019 si acum, împreună cu mama si cei doi frați ai mei, trebuie sa facem succesiunea. Tatăl si mama aveau in proprietate o casă pe care mama, fratii mei si cu mine suntem de acord sa o trecem pe numele celor 2 copii ai mei. Cum trebuie procedat încă de la începutul deschiderii succesiunii? Imi puteți recomanda un notar bun in Sectorul 3? Mulțumesc
Ultima modificare: Luni, 27 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:40, 25 Mai 2019
nu puteti in forma dorita de Dvs.
o mostenire este acceptata sau se renunta la ea.
cei care renunta, renunta in favoarea masei succesorale, nu in favoarea cuiva.
copiii Dvs., cata vreme traiti, nu sunt mostenitorii bunicului.
puteti accepta mostenirea si vinde ulterior copiilor.
sau pot renunta fratii si mama, acceptati Dvs. si vindeti (sau alta forma de transmitere a proprietatii) apoi.
sau renuntati toti si vin la mostenire urmatoarele clase de mostenitori:, din care sa renunte toti, mai putin copiii Dvs. Dar va complicati.
Buna ziua,
Se poate doar ca dupa dezbaterea succesiunii sa donati sau sa vindeti toti, cui doriti,i acel bun.
Notarul va va explica.
Mulțumesc pentru răspuns! Pe lângă acea casă, există si alte bunuri care vor face obiectul succesiunii. Mama si fratii mei pot renunta de la început in favoarea mea doar la acea casă si apoi eu să o vând copiilor? Sau doar la final după dezbaterea succesiunii? Mulțumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Mai 2019
Andrej2014, utilizator
Buna ziua,
Nu exista renuntare partiala.
Ori renunta la tot ori la nimic.
Puteti doar ca la notar sa solicitati ca acea casa sa intre in lotul dumneavoastra.
1. Nu exista renuntare in favoarea cuiva
2. Nu exista renuntare partiala.
Renuntarea este pura si simpla si totala.
Ramaneti mostenitori toti, incheiati un act de partaj voluntar, prin care fiecare sa isi ia bunurile astfel cum ati convenit (dvs luati casa).
Ulterior, in baza actului de partaj, transmiteti proprietatea copiilor, Daca sunt minori, nu aveti cum sa incheiati vanzare, pentru ca minorii nu au bani sa cumpere.
Daca sunt majori, in primul rand trebuie sa fa achite efectiv pretul, iar daca sunt casatoriti, imobilul cumparat de la dvs va fi bun comun cu ginerele/nora (deci in caz de divort va fi supus partajului).

Alte discuții în legătură

Dezbatere moștenire cris2020 cris2020 Tata a decedat în mai 2018. Suntem două surori și mama e in viață. In urma decesului tatălui au rămas un apartament și o casă. Mama are o oarecare ... (vezi toată discuția)
Cedare drepturi mostenire mwijng mwijng Buna ziua tuturor, Adresez o intrebare celor in masura sa ma sfatuiasca in urmatoarea privinta: tatal meu a decedat acum 5 luni. Dimpreuna cu fratele meu si ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! tatăl meu a decedat în 14 august 2023. ca si moștenitori ... nimenea nimenea Bună ziua! Tatăl meu a decedat în 14 august 2023. Ca si moștenitori sunt mama și 2 copii. Am vrea sa demaram succesiunea după decesului tatălui. Ca si ... (vezi toată discuția)