Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Autorizatie construire pod fara acord proprietari
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Autorizatie construire pod fara acord proprietari

Buna seara,
sunt proprietar intr-un bloc nou construit.
la semnarea contractelor de vanzare cumparare s-a specificat faptul ca podul nu este bun comun.
proprietarul podului, vrea sa modifice podul in spatiu de locuit, desi figureaza pod.
a primit deja autorizatia de construire din partea primariei.
vreau sa stiu cum pot sa intru in posesia unei copii a autorizatiei de construire si a documentatiei care a stat la baza eliberarii acesteia, in cazul in care primaria nu imi transmite aceasta documentatie, chiar daca s-a depus cerere scrisa in acest sens.
si as mai avea o intrebare. in cazul in care incep lucrarile, avand in vedere faptul ca proprietarul podului este in legalitate, doarece are AC, care ar fi procedura de a stopa macar temporar lucrarile pana la obtinerea documentatiei pentru a putea studia problema si a hotari daca se poate constitui un caz in instanta ?
multumesc anticipat pentru raspuns.
Solicitati documentele in baza legii 544/2001.
Daca incepe lucrarile, puteti solicita sistarea lucrarilor pe cale de ordonanta presedintiala, insa ar trebui sa aveti pe rol o actiune de anulare a autorizatiei de contruire.
Sunteti sigur ca are autorizatie si nu doar un certificat de urbanism?