Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Viciu de procedura sau nu?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Viciu de procedura sau nu?

Buna ziua,
In data de 19.08.2010 pe la ora 2 noaptea, am baut o bere cu un prieten si apoi am plecat acasa, fiind destul de aproape si mergand pe premiza ca nu este nimeni pe strada si ca o bere nu iese la etilotest. Se pare ca m-am inselat si a fost un filtru de politie si mi-a iesit 0,14. Am ramas fara permis 3 luni si pe buna dreptate. Gresala a fost in totalitate a mea si suport consecintele. Nu am de gand sa fac contestatie si nu am cerut nici macar reducerea suspendarii, dar am vazut o neregula pe procesul verbal si ma interesa mai mult pentru cultura mea generala (oricum nu mai am cand sa fac contestatia) si anume:
PV, seria xx nr xxx
Incheiat astazi: 18.08.2010, ora 03:50..................................
In data de 19.08.20101 la ora 3:45 a savarsit infractiunea
Deci din PV reiese ca a fost incheiat cu 1 zi inainte de producerea infractiunii. Dovada are data de 19.08.2010.
Repet, ca ma consider 100% vinovat si voi astepta cele 90 de zile pentru recuperarea permisului, dar este bine de stiut pentru viitor.
Va multumesc,
Ionut Paun

paunionutz, utilizator
Se poate considera si ca a fost o simpla eroare si sa nu fie admisa plangerea.
Tehnic este o eroare.
Atata timp cat dreptul de a contesta procesul verbal nu a fost incalcat, consider ca nu ati fi beneficiat de o pronuntare favorabila marjand pe aceasta eroare.
LIPSA datei, o eroare privind identificarea dvs, lipsa acestor date precum si lipsa temeiului de drept, a descrierii contraventiei, da, reprezinta vicii ce pot fi cu succes invocate in instanta.
Cabinet de Avocat - Torok Andrei - Octavian, Avocat
Ca sa nu mai zic de faptul ca aia ce ai facut tu nici macar nu e infractiune,e contraventie :P