Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... urmasii etnicilor germani deportati in rusia
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

urmasii etnicilor germani deportati in rusia

Buna ziua
De curand am aflat de legea 221/2009 si as dori sa aflu care sunt pasii de urmat pt obtinerea unor despagubiri si daca exista sanse de obtinere a acestuia, deoarece strabunicul meu a fost deportat in Rusia dupa 1944 si a murit acolo dupa 3 ani. Dintre toti cei 5 copii ai dansului, doar bunica mea mai traieste. Astept raspuns.
Multumesc.

Art. 5 - (1) Orice persoană care a suferit condamnări cu caracter politic în perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989 sau care a făcut obiectul unor măsuri administrative cu caracter politic, precum şi, după decesul acestei persoane, soţul sau descendenţii acesteia până la gradul al II-lea inclusiv pot solicita instanţei de judecată, în termen de 3 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi, obligarea statului la:

a)*) acordarea unor despăgubiri pentru prejudiciul moral suferit prin condamnare în cuantum de până la:

1. 10.000 de euro pentru persoana care a suferit condamnarea cu caracter politic în perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989 sau care a făcut obiectul unor măsuri administrative cu caracter politic;

2. 5.000 de euro pentru soţul/soţia şi descendenţii de gradul I;

3. 2.500 de euro pentru descendenţii de gradul al II-lea;

In prima faza ar trebui sa vorbiti cu un avocat si sa-i aratati inscrisurile care le detineti si cu care puteti proba argumentele in baza carora solicitati despagubiri. Ulterior.... actiune in instanta
Buna ziua,
ati aflat intre timp exact ce trebuie sa faceti, ati primit cumva deja vreun sfat ce fel de actiune trebuie sa incepeti? ! ca limitarea la 10.000 Euro este momentan in discutie la Curtea Constitutionala.
numai bine.
Buna ziua
In ce priveste plafonarea cuantumului daunelor morale conf. art. 5 alin. (1) lit. a) din Legea 221/2009 prin OUG nr. 62/2010 a fost deja declarat neconstitutional prin Decizia 1354/2010 a CC. La fel si art. 5 alin. (1) LIT. A) Teza Intai a fost declarat neconstitutional prin Decizia 1358/2010 a CC. I.C.C.J. s-a pronuntat in acest sens prin Decizia 12/2011 cu privire la RIL. In prezent aceste dispozitii sunt suspendate. Exista cateva proiecte de modificare a Legii 221/2009. Oricum, puteti formula cererea. Daca nimc altceva veti obtine constatarea caracterului politic al masurilor impotriva autorului Dvs. Daca i-au fost confiscate si bunuri materiale, atunci aveti ocazia sa primiti despagubiri pentru ele. Art. 5 alin. (1) lit. b) nu este suspendat.
Succes