Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxa fixa anuala pt. PFA si Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxa fixa anuala pt. PFA si Intreprindere Individuala

Care sunt taxele fixe anuale pt. un PFA si Intreprindere Individuala?

Multumesc pt. raspuns.
Un PFA/II trebuie sa plateasca, daca desfasoara activitate independenta pt veniturile profesionale realizate cu caracter repetitiv, urmatoarele:
- impozit pe venitul net (venituri-cheltuieli) - 16%;
- cass - 5,5%;
- cas - 10,5%;
- contributie somaj - 0,5%.
Baza de calcul pentru contributii o reprezinta venitul net sau norma de venit.
Mulltumesc pt. raspuns.