Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... avertisment scris pentru absenta nemotivata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

avertisment scris pentru absenta nemotivata

In cazul in care pentru o abatere disciplinara este dat avertisment scris pentru plecarea de la locul de munca fara aprobarea sefului si se decide si pontarea angajatului de la 8 ore la 7 ore este corect sa se dea decizia cu avertisment scris cu pontarea angajatului cu o ora mai putin fiind o absenta nemotivata?sau sunt 2 sanctiuni?Aceasta decizie cu avertisment scris trebuie inregistrata la ITM?
va multumesc anticipat pentru ajutor
roda67, utilizator
Numai avertismentul este sanctiune disciplinara.
Pontarea ca nemotivat este doar reflectarea realitatii (aceea ca angajatul a lipsit).
Pentru sanctiune este nevoie de decizie, pentru pontarea corecta, nu.
in acest caz, daca a fost facuta cercetare disciplinara si se da avertisment scris, nu mai este necesar sa fie precizat si faptul ca a lipsit nemotivat si va fi pontat ca atare-doar se ponteaza corespunzator.
Multumesc inca o data!
Faptul ca a lipsit motivat trebuie precizat (e motivul ce sta la baza sanctiunii).
Doar partea cu pontarea nu mai trebuie precizata.
in acest caz sanctiunea nu este avertismentul scris?trebuie sa fie o alta sanctiune disciplinara?
Sanctionea e ok, zic eu.
Trebuie sa scrieti in decizia de sanctionare care este sanctiunea, si pentru ce fapta (absenta nemotivata). Nu este necesar sa scrieti ca angajatul respectiv va fi pontata nemotivat (asta n-are legatura cu decizia de sanctionare disciplinara).