Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... OUG 50/2010 si introducerea unui nou comision ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

OUG 50/2010 si introducerea unui nou comision neprevazut in contract

OUG 50/2010 s-a vrut a avea intentii bune, dar pe unii debitori i-a faultat. Eu m-am pricopsit cu un comision nou pe care nu il aveam in contractul initial. Comisionul pentru fiecare serviciu suplimentar prestat la cererea imprumutatului.X-( Acest comision este exceptia acceptata la introducerea de noi taxe de catre OUG 50, iar bancile au profitat ca sa il bage pe git debitorilor.

Art 35 pct(1) b) din OUG 50 -care interzice introducerea si perceperea de noi taxe (cu exceptia acestui comision), vine in contradictie si anihileaza Art 9.3 pct (e)2) din OUG 21/1992 cu modificare in OUG174/2008 pentru protectia consumatorului care interzice total orice fel de taxe noi neprevazute in contract. :stunned:

S-a spus aici sa solicitam bancilor sa scoata comisioanele noi din actul aditional in baza Legii care asigura clientului pastrarea conditiilor pe perioada rambursarii creditului. Cum se numeste acea Lege??? Daca exista vreuna, nu este cu doua taisuri apelarea ei? caci pe de alta parte diminuarea altor comisioane din contract este favorabila.#-o

Ce trebuie facut pentru legal pentru eliminarea din actul aditional a noului "comision pentru servicii suplimentare solicitate in mod expres de consumator"?:sorry:
T.O., utilizator
T.O. a scris:

OUG 50/2010 s-a vrut a avea intentii bune, dar pe unii debitori i-a faultat. Eu m-am pricopsit cu un comision nou pe care nu il aveam in contractul initial. Comisionul pentru fiecare serviciu suplimentar prestat la cererea imprumutatului.X-( Acest comision este exceptia acceptata la introducerea de noi taxe de catre OUG 50, iar bancile au profitat ca sa il bage pe git debitorilor.

Art 35 pct(1) b) din OUG 50 -care interzice introducerea si perceperea de noi taxe (cu exceptia acestui comision), vine in contradictie si anihileaza Art 9.3 pct (e)2) din OUG 21/1992 cu modificare in OUG174/2008 pentru protectia consumatorului care interzice total orice fel de taxe noi neprevazute in contract. :stunned:

S-a spus aici sa solicitam bancilor sa scoata comisioanele noi din actul aditional in baza Legii care asigura clientului pastrarea conditiilor pe perioada rambursarii creditului. Cum se numeste acea Lege??? Daca exista vreuna, nu este cu doua taisuri apelarea ei? caci pe de alta parte diminuarea altor comisioane din contract este favorabila.#-o

Ce trebuie facut pentru legal pentru eliminarea din actul aditional a noului "comision pentru servicii suplimentare solicitate in mod expres de consumator"?:sorry:

De stiut:
Modificari contracte de credit existente

Principalele modificari legale ce vor fi operate asupra contractele de credit acordate de banci, conform prevederilor OUG 50/2010 vor fi:

1. Dobanda creditului = EURIBOR/ROBOR/LOBOR + marja fixa existenta in contract (marja nu se schimba si nu poat fi marita, doar micsorata : conform OUG 50/2010, art. 37, litera a) si art. 35, litera a) si litera b))
2. Eliminarea comisionului de risc (daca acesta este prevazut in contractul de credit impreuna cu comisionul de administrare) acesta devenind nul de drept din data de 21 iunie 2010, deoarece in OUG 50/2010, art. 36 acesta nu exista in lista de comisioane acceptate, comisionul de administrare fiind prezent
3. Modificare comisioanelor de rambursare anticipata in 0% pt. creditele cu dobanda variabila si maxim 1% pentru creditele cu dobanda fixa

Alte modificari declansate prin aplicarea OUG 50/2010 :

1. Banca trebuie sa aleaga intre a comisionul de administrare prevazut in contract si comisionul de cont curent (conform OUG 50/2010, art. 36) (bineinteles va fi preferat comisionul cel mai mare, adica cel prevazut in contract, comision de administrare)
2. Banca trebuie sa restitue toate comisioanele percepute ilegal dupa data de 21 iunie 2010, adica comisioanele de risc si comisioanele de administrare sau comisioanele de cont curent (in extrasul de cont curent – contul din care se face rambursarea creditului!- apar comisioanele de administrare a contului curent percepute
3. Banca trebuie sa pastreze valoarea comisionului de administrare din contractele de credit curente (o modificare nu poate fi facuta fara notificare scrisa nominala si fara acceptul scris al beneficiarului) (conform OUG 50/2010, art. 35 punctul a)) si nu poate adauga alte comisioane (conform OUG 50/2010, art. 35 punctul b))

Beneficiarul creditului este obligat sa refuze orice oferta care contin alte modificari ale contractelor de credit care nu sunt conform legii.

Cum procedam in cazurile extreme ?

In cazul in care banca propune alte modificari decat cele enumerate mai sus se vor respecta urmatorii pasi :

1. Sesizare la ANPC care sa contina propunerea scrisa din partea bancii cu modificarile suspecte (se va verifica ca propunerea este nominala-se adreseaza titularului de contract, mentioneaza numarul de contract si data la care a fost acordat, are numar de inregistrare), copia dupa contractul de credit si bineinteles sesizarea respectiva in care se va prezenta argumentat (trimiteri la lege, cu articol, litera) ce anume din propunerea bancii nu are fundament legal precum si varianta acceptata de titularul de contract cu toate punctele argumentate; a nu se uita de restituirea comisioanelor percepute ilegal
2. Cerere/sesizare depusa la registratura Bancii la agentia la care s-a acordat creditul in care se refuza propunerea ce contine elementele ilegale (vezi punctul 1 de mai sus) si se solicita in termen de 15 zile acceptul sau refuzul punctual si argumentat
3. Contactarea in prealabil a unui avocat, care sa doreasca sa reprezinte interesul beneficiarului creditului in cazul unui proces
4. Se asteapta raspunsul bancii si/sau ANPC
5. Se consulta avocatul daca raspunsurile de la Bancii si/sau ANPC nu sunt favorabile

:)

ContSters123067, utilizator
Buna ziua!
Am aceeasi problema ca si cea descrisa mai sus de T.O si anume, introducerea unui comision unic pt fiecare serviciu prestat la cererea clientului. Intentionez sa aduc obiectiuni, printr-o adresa scrisa cu nr. inregistrare, etc... Ar trebui sa semnez si actul aditional in care sa mentionez ca am obiectiuni? deoarece nesemnarea actului inseamna aprobare tacita
Nu se semneaza. Obiectiunea din notificare se motiveaza astfel:
Conform Art. 35pct1)b. Din OUG 50/2010: Se interzice introducerea si perceperea de noi taxe, comisioane, tarife, speze bancare sau orice alte costuri aferente contractului, cu exceptia costurilor specifice unor servicii suplimentare solicitate in mod expres de consumator, neprevazute in contract si care nu erau oferite consumatorilor la data incheierii acestuia. Aceste costuri neprevazute vor fi percepute numai pe baza unor acte aditionale acceptate de consumator.
Conform oug 21 / 1992 si oug 174 / 2008 acte normative cu privire la Protectia
Consumatorului Art. 9.3 pct e)2. : . se interzice introducerea si perceperea de noi taxe, comisioane, tarife, speze bancare sau orice alte costuri care nu au fost mentionate in
contract.
Buna!
Am si eu o intrebare referitor la modulul de calcul al dobanzii la un credit ipotecar in RON. Pana in momentul de fata plateam o dobanda "variabila" de 14.4 % stabilit in functie de indici intern al bancii la care se adauga marja fixa 0%, 2.5% comision de rambursare anticipata.
Conform OUG 50/2010 am primit alaltaiei notificarea privind modificarile aduse contractului meu:
noua formula de calcul a dobanzii este:
D= Sx30/360xRD% (S= sold credit, RD= rata dobanzii)
Rata anuala a dobanzii (RD) = Index+Marja fixa
unde: INDEX+ Robor 3M in cazul meu
Marja fixa: Dobanda actuala (14.4%)-Index

In urma unui calcul rapid iese o marja fixa de aprox 7.7%.
Daca in contractul de credit este stipulat marja de 0% asta la urma poate sa se transforme in 7.7%?!

zemike a scris:

Buna!
Am si eu o intrebare referitor la modulul de calcul al dobanzii la un credit ipotecar in RON. Pana in momentul de fata plateam o dobanda "variabila" de 14.4 % stabilit in functie de indici intern al bancii la care se adauga marja fixa 0%, 2.5% comision de rambursare anticipata.
Conform OUG 50/2010 am primit alaltaiei notificarea privind modificarile aduse contractului meu:
noua formula de calcul a dobanzii este:
D= Sx30/360xRD% (S= sold credit, RD= rata dobanzii)
Rata anuala a dobanzii (RD) = Index+Marja fixa
unde: INDEX+ Robor 3M in cazul meu
Marja fixa: Dobanda actuala (14.4%)-Index

In urma unui calcul rapid iese o marja fixa de aprox 7.7%.
Daca in contractul de credit este stipulat marja de 0% asta la urma poate sa se transforme in 7.7%?!

marja ramane ZERO!

Dobanda creditului = EURIBOR/ROBOR/LOBOR + marja fixa existenta in contract (marja nu se schimba si nu poat fi marita, doar micsorata : conform OUG 50/2010, art. 37, litera a) si art. 35, litera a) si litera b))
ContSters123067, utilizator