Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... asigurari de sanatate
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

asigurari de sanatate

Am avut o Intreprindere individuala pe care am suspendat-o pe o perioada de trei ani incepand cu 1.9.2010 si am ramas fara asigurare medicala prin care eram asigurat atat eu cat si sotia mea ca si coasigurat. Am vorbit la CASS Prahova si mi s-a spus sa fac un contract cu dumnealor si voi fi asigurat. Daca sunt fara ocupatie si voi face acest contract, sotia mea va fi coasigurata?
Nu, sotia nu va fi coasigurata.
Daca sotia doreste sa fie asigurata va tebui sa faceti un contract separat.
Cititi modelul de contract tip C2 pe site-ul CASMB.