Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... act aditional oug50/2010
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

act aditional oug50/2010

Ajutor, ce sa fac?
am un credit cu dobanda variabila, la o banca comerciala, credit din 2006. La acel moment, dobanda anuala (DAE) era de 17.68% la ron. Dobanda curenta era formata din dobanda de referinta revizuibila semestrial, care se afisa la sediul bancii + 2.00 - marja.
Acum surpriza!!!! la semnarea actului aditional, dobanda curenta se calculeaza in functie de indicele ROBOR + 10.98 - marja/an. Ei spun ca marja e asa de mare deoarece e formata din diferenta dintre dobanda de referinta a bancii si indicele ROBOR la care se adauga marja prevazuta in contract.
Astfel ajung la o dobanda (DAE) de 25.75%/an!!!!!!!!!!!!!.
Mi se pare o absurditate.
Nu am semnat actul aditional si am facut o solicitare in scris bancii prin care solicit mentinerea marjei din contract, restituirea comisionului de risc perceput ilegal de la data intrarii in vigoare a OUG50, eliminarea comisionului de risc (apropo, l-au bagat in comisionul de administrare).
Nu stiu ce sa fac. Nu cred ca voi obtine nimic de la banca. Sau e legal ceea ce fac ei?
Aceiasi situatie o am si eu pentru un credit de nevoi personale luat de la CEC. In contract scrie ca dobanda este formata din DB dobanda de baza +MR fixa 2,05.
Acum au modificat si au facut MR de 5,5%.
In contract scrie ca MR este fixa in val 2,05 pe toata perioada ctr.
Nici eu nu am semnat actul aditional, dar am intelesc ca daca nu faci notificare pana pe 15 sau 17 sept ca nu esti de acord cu ac modificari, se considera acceptare tacita.

1. Si eu vreau sa stiu daca este legal sa modifice aceasta marja si pot schimba calculul dobanzii.
2. Comisionul de risc luat la acordarea creditului este legal aplicat sau nu?
Multumesc

Va atasez si explicatia consilierului bancar.
" Va transmitem atasat noul grafic de rambursare dupa modificarea dobanzii conform OUG 50/2010. Referitor la prevederile acestui OUG au fost transmise notificari tuturor clientilor centralizat, insa nu stim inca daca au ajuns toate la destinatari in timp util.

Conform prevederilor art. 37 din OUG 50/9.06.2010 in contractele de credit cu dobanda variabila se vor aplica urmatoarele reguli:
- dobanda va fi raportata la un indice de referinta EURIBOR/ROBOR/LIBOR, in functie de valuta creditului, la care creditorul poate adauga o anumita marja, fixa pe toata perioada de creditare
- marja dobanzii poate fi modificata doar ca urmare a modificarilor legislative care impun in mod expres acest lucru.

In consecinta, Banca a fost obligata sa renunte la « dobanda de referinta a Bancii – Prime Rate » care se modifica tot la inceputul fiecarui trimestru, si sa foloseasca in cazul dvs. ROBOR.

Astfel la data de 28.06.2010, conform OUG 50/2010, acestui credit i s-a aplicat noua formula de dobanda compusa din ROBOR si marja, respectiv dobanda la creditul dvs varolabila la 28.06.2010 de 11.95% a devenit 11.93%, compusa dintr-o MR = 6.25 p.p + ROBOR 3M valabil la 01.04.2010 in procent de 5.68%.

Incepand cu data de 01.07.2010, conform cotatiei ROBOR 3M valabila la 01.07.2010, dobanda creditului este de 13.52 %, compusa din aceeasi MR = 6.25 p.p + ROBOR 3M = 7,27%.

In concluzie, influenta aplicarii prevederii OUG 50/2010 in trimestrul II a fost de - 0,02 %, iar incepand cu 1 iulie 2010 cresterea de 1,59% se datoreaza in exclusivitate cotatiei ROBOR 3M publicata de BNR.

Dobanda variabila se va modifica trimestrial, la datele de 1 ianuarie, 1 aprilie, 1 iulie si 1 octombrie ale anului, cu dobanda ROBOR 3M, din ziua modificarii, conform cotatiei comunicate de BNR ; urmatoarea modificare a dobanzii se va face in data de 1 oct 2010, conform ROBOR 3M stabilit de catre BNR la aceea data.

Conform prevederilor art 40 (3) din OUG 50/2010 “ In cazul modificarilor impuse prin legislatie, nesemnarea de catre consumator a actelor aditionale este considerata acceptare tacita ».

Avand in vedere cele de mai sus rata aferenta creditului dumneavoastra a avut urmatoarea evolutie in functie de modificarile de dobanda si
De la 1.234,71 lei la 1.214,74 lei urmare a scaderii scaderii dobanzii Prime Rate de la 11.25% cat a fost la acordarea creditului la 9.9%
De la 1.214,74 lei la 1.141,10 lei urmare a primei rambursari anticipate
De la 1.141,10 lei la 1.178,20 lei urmare a intrarii in vigoare a OUG 50/2010
De la 1.178,20 lei la 1.157,48 lei urmare a celei de-a doua rambursari anticipate."
rocado, utilizator