avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL sau INTREPRINDERE INDIVIDUALA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL sau INTREPRINDERE INDIVIDUALA

Cu rusine recunosc ca nu stiam de existenta formei "intreprindere individuala".
Nu imi este foarte clar termenul... intreprinderea individuala este undeva la trecerea dintre pfa si srl?
In cazul meu, vreau sa deschid o clatitarie, care cu timpul va avea si comert de bauturi nealcoolice, posibil sa se dezvolte si catre alte produse de patiserie, covrigi, gogosi, inghetata, sucuri naturale (stoarse din citrice).
Estimez ca pentru primul an (sau cel putin prima jumatate de an) voi avea doar un singur angajat.
1.) Ce imi recomandati sa infiintez? "intreprindere individuala" sau "SRL"?

2.) Care ar fi avantajele si dezavantajele, comparativ intre cele 2 forme?
In SRL (daca suntem 2 asociati, ne putem angaja unul pe altul).
In intreprindereindividuala, pot fi eu angajatul?


3.) Care sunt cotele de impozitare, in acest moment, pentru SRL si pentru intreprindere individuala?

4.) Raspunderea patrioniala pentru SRL si pentru intreprindere individuala?

5.) Nu imi este clar in ce masura voi avea nevoie de contabil.
Am studii economice dar nu pe profil contabilitate. Cred ca m-as descurca sa tin eu singura contabilitatea.
Voi avea nevoie de un contabil autorizat sau de un expert contabil?
Este neaparat necesar sa vizeze ceva anume, pe care eu nu am dreptul sa il vizez nefiind expert contabil?
6.) Imi recomandati sa umblu singura pe la toate ghiseele pentru a infiinta firma? Sau sa merg la o firma de consultanta, sa o infiinteze acestia?
Cat timp mi-ar lua in ambele cazuri? Cat m-ar costa daca contactez o firma?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: kajan.barna , utilizator 10:29, 16 Septembrie 2010
daca aveti de gand sa dezvoltati ar fi bine sa infiintati un SRL,apoi vazand si facand.contabilitatea primara o puteti tine si cred ca ar fi mai usor sa apelati la o persoana cunoscatoare pentru infiintare.actele au un cost,restul cred ca se poate negocia.multa bafta.
De departe va sfatuiesc sa infiintati o intreprindere individuala( pentru aceasta la infiintare trebuie sa faceti dovada ca sunteti calificata)
Avantaje i.i. - contabilitate partida simpla, nu aveti nevoie de un contabil, doar de sfaturile lui o luna-doua pe cand la SRL trebuie sa platiti lunar un contabil
Raspunderea patrimoniala la SRL este pana la concursul sumei depusa ca si capital social, la II se raspunde cu patrimoniul de afectatiune si in completare cu intreg patrimoniul sau;
Actele se pot intocmi la registrul comertului. Sa nu umblati degeaba aveti in postarea de mai jos lista cu cele necesare:
[ link extern ]
SUCCES!
sad a scris:

De departe va sfatuiesc sa infiintati o intreprindere individuala( pentru aceasta la infiintare trebuie sa faceti dovada ca sunteti calificata)


Multumesc pentru raspuns.
De ce fel de calificare am nevoie pentru a deschide o intreprindere individuala?

Raspunderea patrimoniala la SRL este pana la concursul sumei depusa ca si capital social, la II se raspunde cu patrimoniul de afectatiune si in completare cu intreg patrimoniul sau;

Inteleg ca din acest punct de vedere este mai avantajos un SRL? In caz de litigiu raspund cu capitalul social (SRL). La intreprindere individuala... ce inseamna patrimoniu de afectiune?toate bunurile firmei?

Daca infiintez o intreprindere individuala, pot fi unicul angajat in firma? primele luni?
Pot sa transform intreprinderea individuala in SRL?
Ultima modificare: Miercuri, 15 Septembrie 2010
anitsirc, utilizator
parerea mea srl-ul este mult mai confortabil nu necesita calificare de personal raspundere este limitata (societate cu raspunere limitata} adica capitalul social la pfa sau int.imdividuala raspunz cu averea ta sa fim bine intelesi bafta in afacere=D>=D>=D>=D>=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ii sau srl - avantaje si dezavantaje kmi36 kmi36 Buna seara ! As dori sa imi infiintez o firma. Care ar fi mai ok .: intreprinderea individuala sau SRL-ul ? Care ar fi avantajele si dezavantajele in ambele ... (vezi toată discuția)
Pentru vanzarii online pe site-uri, ce trebuie sa fac? nicu940503 nicu940503 Pentru vanzarii online pe site uri cum ar fi olx,okazii,publi24 pentru a fi din punct de vedere legal totul in regula ce trebuie sa fac? Sunt persoana fizica ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma mihai69 mihai69 Buna ziua, as dori sa-mi deschid un mic mag numai cu vracuri(doar e criza)masline,cafea,condimente,faina,malai,zahar....numai ca nu stiu ce forma de ... (vezi toată discuția)