Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... act aditional oug 50/2010
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

act aditional oug 50/2010

Va rog din suflet sa ma ajutati, am fost toata saptamana plecat din oras si abia astazi am ajuns la banca sa iau actul aditional.Problema mea este urmatoarea:
Am un credit imobiliar in eur garantat cu ipoteca.Banca si-a stabilit in actul aditional ca marja fixa valoarea de 8,36 la care se adauga euribor.In contractul meu de credit semnat in anul 2005 nu este stipulata nici un fel de marja a banci, ci doar dobanda de 9,5% care este variabila.Ce as putea face in acest caz, deoarece mi se pare ca marja fixa impusa de banca este foarte mare.Va multumesc ptr.
raspunsuri!
incercati o negociere sau refuzati semnarea actului aditional (in cazul in care acest lucru are vreun efect si nu aveti cumva stipulat in contract ca banca poate considera tacerea drept acord)
euribor este 1,139 (la 6 luni) + marja = dobanda avuta de dvs. astazi. Asa se calculeaza.Nu va creste dobanda, dar ramane variabila, in functie de euribor care... cam e in crestere . Cresterea va fi probabil de ordinul 0,ceva.

Modul de calcul este cel acceptat de ANPC, oricum, deci cautati alte motive daca vreti sa refuzati actul. BCR-ul inglobeaza comisionul de risc in cel de administrare.Asta se poate contesta.
Mara Ionescu, Consilier juridic