Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Model de notificare a refuzului de semnare a actului ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Model de notificare a refuzului de semnare a actului aditional

Am primit pe 13 septembrie de la BCR (de unde am capatat un credit de consum cu ipoteca) actul aditional pe care mi l-au lasat pentru7 zile la studiu. Desi m-am straduit din toate puterile mele intelectuale sa descifrez cele 8 pagini ale actului aditional, nu am inteles ce este dincolo de cuvinte. Pentru ca e clar ca mi se pregateste ceva! Fapt pentru care, refuz sa semnez acest act.Pana voi apela la un specialist care sa ma reprezinte in instanta( pentru ca eu cred ca acolo voi ajunge in relatiile cu BCR) am nevoie de un model de notificare de refuz a semnarii actului aditional. Multumesc
Daca nu sunteti de acord, nu semnati, dar motivati de ce nu sunteti de acord, si depuneti la registratura Bancii, cu primire numar de inregistrare de la Banca respectiva!
In atentia conducerii si a serviciului juridic al bancii
Prin prezenta, îmi manifest dorinta explicită de a alinia conventia de credit nr. la cerintele legislatiei in vigoare, comunitare si a OUG nr. 50/2010. Cu toate acestea, datorită faptului că Actul aditional trimis de dumneavoastră încalcă OUG nr. 50/2010 sunt nevoita să-mi exprim refuzul explicit de a semna actul aditional astfel formulat.
In cele ce urmeaza, voi descrie punctual acele prevederi cu care nu sunt de acord, precum si solicitarile pe care le fac in scopul clarificarii unor aspecte:

se detaliaza in linii mari pe articole ce contravin conventiei initiale
clauzele ce contravin legii sunt nule de drept astfec cum se precizeaza expres in cuprinsul ultimului act normativ special aplicabil si intrat in vigoare
Din cate contracte si acte aditionale ale BCR am vazut, se pare ca exista urmatoarele neconcordante:
- comisionul de administrare inglobeaza si comisionul de risc , pana acum ele existau separat. fiind fixe; OUG 50/2010 interzice majorarea comisioanelor existente;
-comisionul unic de 10 euro pentru servicii prestate de banca trebuie sa fie insotit de o lista cu serviciile pentru care se aplica, fara trimiteri la liste de tarife si servicii ulterioare; din moment ce semnez existenta lui, trebuie sa stiu pentru ce este;
-atentie la comisionul de rambursare anticipata ; mi s-a parut ca nu se intelege daca se plateste sau nu; confuza exprimarea ;
Solicitati raspunsul in termen legal si mergeti la protectia consumatorilor cu raspunsul respectiv, insotit de aceasta notificare si contract +act aditional NESEMNAT DE DUMNEAVOASTRA. Lasati instanta ca ultima solutie. ANPC are parghiile sa va puna contractul in legalitate. Intre timp, platiti rata corect, cum cere banca. Veti primi sumele inapoi.