Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie urmas
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie urmas

Am doi copii gemeni care au o pensie de urmas in urma decesului mamei lor.La implinire vartei de 18 ani vor fi la sfasitul clasei a XI vor mai beneficia de aceasta pensie pana la sfarsitul liceului?Vor primi aceasta pensie daca urmeaza studii superioare la stat cat si la privat?
Da ,vor primi pensia de urmas atata timp cat frecventeaza cursurile ,dar numai in invatamantul de stat.
Copiii au dreptul la pensie de urmas:

* pana la varsta de 16 ani
* daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani
Pentru evitarea suspendării din plată a pensiilor de urmaş, este obligatorie depunerea adeverinţei de elev/student, la Casa de Pensii din raza de domiciliu