Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare asociatie

Dorim sa infiintam o asociatie (ONG).Nu dispunem de prea multi bani,din aceasta cauza nu ne permitem sa angajam un avocat .Avem cateva nemaluriri.
Deocamdata suntem 13 insi ,membrii fondatori.Cum am inteles,nu trebuie sa avem cenzor.Dar contabilul cine poate sa fie?Ce pregatire trebuie sa aiba ?
Cam ce suma este necesara pentru infiintare?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Trebuie sa aveti cenzor in conformitate cu art. 21 lit. d din OG 26/2000 privind asociatiile si fundatiile. Cenzorul trebuie sa fie in principiu un expert contabil. Pot sa va trimit pe mesaj privat ( daca doriti)un model de contract si statut al asociatiei ( obiectul de activitate urmand sa-l stabiliti dvs.) Oricum va trebui sa mergeti cu actul la un notar sau la un avocat sa semnati aceste acte in conditiile legii mai-sus citate.
BDT58 a scris:

Cam ce suma este necesara pentru infiintare?

In jur de 1000 roni, poate 1200.
600 roni e doar patrimoniul depus pt contul bancar iar restul pe diverse taxe. gen cazier pt membri fondatori, timbre, etc, etc.
13 caziere inmultit cu 20 roni rezulta 260 doar cazierele de la anaf.
mult succes si cat mai putini nervi. :)
BDT58 a scris:

Dorim sa infiintam o asociatie (ONG).Nu dispunem de prea multi bani,din aceasta cauza nu ne permitem sa angajam un avocat .Avem cateva nemaluriri.
Deocamdata suntem 13 insi ,membrii fondatori.Cum am inteles,nu trebuie sa avem cenzor.Dar contabilul cine poate sa fie?Ce pregatire trebuie sa aiba ?
Cam ce suma este necesara pentru infiintare?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Daca numarul asociatilor este mai mare de 15, numirea unui cenzor este obligatorie. Acesta poate fi o persoana din afara asociatiei.
In cazul in care asociatia nu are obligatia numirii unui cenzor, fiecare dintre asociati care nu este membru al consiliului director poate exercita dreptul de control.
Dar contabila asociatiei ce pregatire trebuie sa aiba ?

Va multumesc pt. ajutor.
Liceu economic sau un curs de contabilitate