Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioadele de somaj se considera pentru acordarea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioadele de somaj se considera pentru acordarea sporului de vechime

Perioadele de somaj, din cartea de munca, se considera vechime in munca in vederea acordarii sporului de vechime? Va intreb pentru ca Directia Muncii spune ca se ia in calcul, iar ITM spune ca nu se ia in calcul, doar ca vechime la pensie. Temei legal, va rog!
Multumesc pentru raspuns :-/
tatianalili2005, utilizator
Perioadele de somaj se iau in consideratie ca vechime doar la pensionare,nu si pentru sporul de vechime.O seara buna.
1. In vechea lege a somajului (Legea 1/1991) era prevazut ca perioada de somaj indemnizat constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
2. Legea 76/2002 (in vigoare de la 01.03.2002) nu mai are acesta prevedere in continutul ei.
Multumesc. Un weekend placut!