avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere magistratura martie-aprilie 2008
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere magistratura martie-aprilie 2008

Salut fratilor!Am auzit din diverse surse ca s-ar organiza examen de admitere pentru ocuparea posturilor vacante de procuror, avand in vedere deficitul foarte mare de procurori existent in Romania.Acest examen s-ar referi la toti absolventii de drept fara ca examenul sa fie conditionat de vreo vechime juridica! Am auzit ca au fost facute comunicate oficiale din partea procurorului general al Romaniei catre parchetele din teritoriu, cu referire la faptul daca sunt de acord in vederea acoperirii deficitului de personal, cu organizarea unui astfel de examen fara vechime juridica. Parchetele din provincie inclusiv cele din Capitala, au adoptat o pozite favorabila organizarii unui astfel de examen deoarece numarul de dosare aflate in curs de solutionare la parchete este cu mult mai mare decat numarul procurorilor existenti, un procuror putand ajunge sa aibe in curs de solutionare intr-o singura luna aproximativ 800-900 de dosare penale ceea ce este ingrozitor de mult! Sistemul judiciar existent are mult de suferit prin neacordarea unei suficiente atentii dosarelor penale aflate in lucru. In alte tari din Europa, Franta, Germania, un procuror are de solutionat intr-o luna cel mult 40 de dosare.Nu sunt de acord cu ideea de a introduce oameni nepregatiti in sistem dar clar trebuie sa se faca ceva in acest sens. Eventual admitere si apoi efectuarea unui stagiu de practica si examen de definitivat exact ca in avocatura.Voi ce parere aveti?
Cel mai recent răspuns: hlfvs , utilizator 21:06, 10 Aprilie 2008
Nu am nimic impotriva sa se organizeze un astfel de examen, insa sper sa nu se repete ce a fost la examenul din 14.12.1997, am fost declarati admisi toti care au luat peste 7, si nu s-au dat posturi, anulandu-se examenul in baza unei legi abrogate. Eu sunt unul dintre cei defavorizati, insa nu mi-am pierdut speranta ca voi ajunge magistrat in aceasta viata:(
Salut! Am si eu o intrebare pt cine poate sa imi raspunda. Ce carti folositi pentru spete? Eu sunt din Galati si aici nu prea se gasesc

ai dat un search pe google ? o sa fii surprins de rezultate !!
eu nu ma refeream la search-ul pe google ca asta poate face oricine, ma refeream la ce folositi, nu la ce se gaseste. oricum eu deja mi-am luat carti asa ca......succes
Ai putea sa/mi spui si mie niste titluri? Iti cer prea mult? Mult succes la invatat!

Alte discuții în legătură

Admitere la imn ANDREI NICOLAE ANDREI NICOLAE sunt politist din anul 1996, in anul 2003 am terminat fac drept si in sesiunea iunie 2003 am luat examenul de licenta , din decembrie 2005 sunt in corpul ... (vezi toată discuția)
Laura codruta kovesi: "vom modifica admiterea in magistratura" ContSters122837 ContSters122837 Anul 2009 a fost primul an in care Ministerul Public a inregistrat peste 1.300.000 de dosare penale, a declarat, pentru AGERPRES, procurorul general al ... (vezi toată discuția)
De ce nu se respecta regulamentul de concurs pentru 15 noiembrie 2009 ? king_julian king_julian Se pare ca si in aceasta sesiune (la fel ca in celelalte) nu se respecta Regulamentul de concurs ! Mai precis, desi se precizeaza clar categoriile ce se pot ... (vezi toată discuția)