Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere magistratura martie-aprilie 2008
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere magistratura martie-aprilie 2008

Salut fratilor!Am auzit din diverse surse ca s-ar organiza examen de admitere pentru ocuparea posturilor vacante de procuror, avand in vedere deficitul foarte mare de procurori existent in Romania.Acest examen s-ar referi la toti absolventii de drept fara ca examenul sa fie conditionat de vreo vechime juridica! Am auzit ca au fost facute comunicate oficiale din partea procurorului general al Romaniei catre parchetele din teritoriu, cu referire la faptul daca sunt de acord in vederea acoperirii deficitului de personal, cu organizarea unui astfel de examen fara vechime juridica. Parchetele din provincie inclusiv cele din Capitala, au adoptat o pozite favorabila organizarii unui astfel de examen deoarece numarul de dosare aflate in curs de solutionare la parchete este cu mult mai mare decat numarul procurorilor existenti, un procuror putand ajunge sa aibe in curs de solutionare intr-o singura luna aproximativ 800-900 de dosare penale ceea ce este ingrozitor de mult! Sistemul judiciar existent are mult de suferit prin neacordarea unei suficiente atentii dosarelor penale aflate in lucru. In alte tari din Europa, Franta, Germania, un procuror are de solutionat intr-o luna cel mult 40 de dosare.Nu sunt de acord cu ideea de a introduce oameni nepregatiti in sistem dar clar trebuie sa se faca ceva in acest sens. Eventual admitere si apoi efectuarea unui stagiu de practica si examen de definitivat exact ca in avocatura.Voi ce parere aveti?
se pot ocupa nu numai prin examen ci si prin
1. repartizarea pe aceste locuri a promotiei INM (daca intre timp a intervenit una),
2. ocuparea lor de catre cei care si-au promovat capacitatea (definitivatul) dupa anul de stagiatura,
3. ocuparea lor prin trecerea de la profesia de judecator la cea de procuror si invers,
4. ocuparea lor prin interviu pt cei cu 10 ani vechime in profesii juridice,
5. transferuri ale magistratilor, detasari

in unele din aceste modalitati, precum cele de transfer, detasare, ramane un numar de locuri libere egal cu cel anterior, insa nu mai sunt aceleasi ca repartitie in teritoriu.
Costinescu2003 a scris:

Salut fratilor!Am auzit din diverse surse ca s-ar organiza examen de admitere pentru ocuparea posturilor vacante de procuror, avand in vedere deficitul foarte mare de procurori existent in Romania.Acest examen s-ar referi la toti absolventii de drept fara ca examenul sa fie conditionat de vreo vechime juridica! Am auzit ca au fost facute comunicate oficiale din partea procurorului general al Romaniei catre parchetele din teritoriu, cu referire la faptul daca sunt de acord in vederea acoperirii deficitului de personal, cu organizarea unui astfel de examen fara vechime juridica. Parchetele din provincie inclusiv cele din Capitala, au adoptat o pozite favorabila organizarii unui astfel de examen deoarece numarul de dosare aflate in curs de solutionare la parchete este cu mult mai mare decat numarul procurorilor existenti, un procuror putand ajunge sa aibe in curs de solutionare intr-o singura luna aproximativ 800-900 de dosare penale ceea ce este ingrozitor de mult! Sistemul judiciar existent are mult de suferit prin neacordarea unei suficiente atentii dosarelor penale aflate in lucru. In alte tari din Europa, Franta, Germania, un procuror are de solutionat intr-o luna cel mult 40 de dosare.Nu sunt de acord cu ideea de a introduce oameni nepregatiti in sistem dar clar trebuie sa se faca ceva in acest sens. Eventual admitere si apoi efectuarea unui stagiu de practica si examen de definitivat exact ca in avocatura.Voi ce parere aveti?

1. in legatura cu examenul de admitere fara vechime deocamdata, dpdv legal, o asemenea posibilitate nu exista, asa ca nu se poate organiza un astfel de examen pana la modificarea legislatiei.
declaratiile oficialitatilor au fost in sensul ca se doreste o astfel de modalitate de ocupare a locurilor vacante ca fiind o modalitate exceptionala si foarte eficienta pentru rezolvarea problemei lipsei de personal.
2. in ceea ce priveste nr de dosare rezolvate intr-o luna, 800-900 pe luna cum ati mentionat, asta e dezinformare si exagerare.
pot preciza, avand in vedere statisticile pe anul trecut ca in bucuresti, unde sunt cele mai incarcate parchete din tara, un procuror a solutionat in medie 1900 dosare in anul trecut (deci nu 900 intr-o luna!!!), un numar de asemenea extrem de mare avand in vedere ca procurorul trebuie sa faca personal in fiecare dosar cel putin 1 act (cel de finalizare, in afara de rezolutiile de incuviintare a diverselor masuri care uneori sunt aduse de politisti deja redactate), si asta in situatia in care are incredere in actele intocmite de politistii pe care ii coordoneaza si ii lasa pe acestia sa faca toata urmarirea penala, fapt intalnit insa mai rar (cred).
3. in ceea ce priveste sistemele judiciare din alte state, nu ne putem compara cu acestea, si pt simplul motiv ca acolo urmarirea penala este verificata ulterior si de un judecator de instructie, ca sa nu mai spunem de faptul ca exista deosebiri, de exemplu in austria e bine dezvoltata institutia medierii care se aplica chiar si in penal si care conduce la reducerea nr de cauze inregistrate si solutionate de autoritatile statului.
4. nici eu nu sunt de acord cu introducerea in sistem a unor "neinitiati" pt simplul fapt ca actul de justitie e facut in bataie de joc, nu neaparat intentionat, ci datorita lipsei de pregatire specifica.
Toate examenele pentru intrare in magistratura care exclud pregatirea in INM si o stagiatura dupa absolvire sunt o tampenie.
Vrei sa ocupi locuirle si sa ai si personal pregatit atunci mareste capacitatea de absorbtie a inm-ului. Scoate promotii de 300-400 de absolventi pe an si rezolvi problema
Daca ar fi facut asa incepand de acum 3-4 ani, nu ar fi ajuns in situatia de a se plange acum.
De notat este ca CSM are cam aceeasi componenta de mult timp, deci sa nu se vaite acum ca este lipsa de personal.
Si asa magistratii sunt criticati cum ca ar fi ba corupti, ba incompetenti iar acum vrem sa facem rabat de la calitate ]n favoarea cantitatii.