avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Incasari abuzive de banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Incasari abuzive de banca

Buna seara e ora 23,39
A m un contract de credit de consum din 18.03.2008 care atunci avea DA.=8,5%
si DAE=13,74%
In oct 2008 am primit alt grafic de rambursare dar cu DA=10,95 dobanda pe care am platit-o pana in 03.06.2010 fara a incheia un act aditional .
In data de 21.06.2010 am fost chemat la banca pt a incheia un act aditional conform OUG174/2008 pe care l-am semnat , asteptand sa ma cheme sa semnez actul aditional conform OUG 50/2010 ceea ce nu s-a intamplat . Am primit actul aditional la solicitarea mea dar nu l-am semnat , incalca prevederile OUG 50/2010. Formula pt comisionul de administrare este
CA = S X 30/360 X Ca% , unde S= soldul creditului , Ca(%)=rata anualizata a comisionului de administrare la un sold de 19580,27 franci banca incaseaza 60,70 franci CORECT ??? Acum am DA=9,95 si DAE=14,48
Si in final intrebarea : pot sa recuperez prin proces dobanda si comisionul incasat abuziv ???Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 08:16, 4 Octombrie 2010
simonna38 a scris:

Buna seara e ora 23,39
A m un contract de credit de consum din 18.03.2008 care atunci avea DA.=8,5%
si DAE=13,74%
In oct 2008 am primit alt grafic de rambursare dar cu DA=10,95 dobanda pe care am platit-o pana in 03.06.2010 fara a incheia un act aditional .
In data de 21.06.2010 am fost chemat la banca pt a incheia un act aditional conform OUG174/2008 pe care l-am semnat , asteptand sa ma cheme sa semnez actul aditional conform OUG 50/2010 ceea ce nu s-a intamplat . Am primit actul aditional la solicitarea mea dar nu l-am semnat , incalca prevederile OUG 50/2010. Formula pt comisionul de administrare este
CA = S X 30/360 X Ca% , unde S= soldul creditului , Ca(%)=rata anualizata a comisionului de administrare la un sold de 19580,27 franci banca incaseaza 60,70 franci CORECT ??? Acum am DA=9,95 si DAE=14,48
Si in final intrebarea : pot sa recuperez prin proces dobanda si comisionul incasat abuziv ???Multumesc



ca principiu, functie de contract, da!


"Aceasta suma a fost obtinuta astfel: din soldul de 1509,79 EURO existent la data de 22.10.2007, stabilit conform graficului initial semnat si agreat de ambele parti contractante se scade suma platita in plus, peste ratele stabilite conform graficului initial"- Judecatoria Buzau, sectia civila, Dosar nr. 5812/200/2007

www.avocatnet.ro/content/for...


"obligarea (bancii nn) la restituirea sumelor platite ca diferenta datorata de majorarea dobanzii":

pag.1
[ link extern ]
pag.2
[ link extern ]
pag.3
[ link extern ]
pag.4
[ link extern ]
pag.5
[ link extern ]

Ultima modificare: Luni, 4 Octombrie 2010
ContSters123067, utilizator
In primul rand , nu reiese din ceea ce ati scris de ce este dobanda abuziva. Poate era un contract cu dobanda variabila si modificarea dobanzii s-a datorat insusi contractului incheiat initial. Comisionul de administrare a fost stabilit tot prin contract. Formula pe care o dati nu ne intereseaza prea mult, ne intereseaza cat era procentul acela (Ca%) in contractul initial si cat este acum.
Prin OUG 50/2010, comisionul de administrare existent ramane. Se interzice introducerea unui comision nou si, la fel, majorarea comisioanelor existente. Se interzice majorarea dobanzii, dar se impune calcularea ei dupa formula EURIBOR/ ROBOR/ LIBOR + marja , astfel incat cat era dobanda inainte de actul aditional sa fie si dupa. Reveniti cu detalii concrete.
Acesta a fost un proces pe clauze abuzive, doar instanta le poate constata si decide daca trebuie returnate sume. Trebuie vazut tipul de contract, tipul de dobanda, nu toate contractele sunt la fel.
Ultima modificare: Luni, 4 Octombrie 2010
Mara Ionescu, Consilier juridic
da Ca = 0,30%
Mara Ionescu a scris:

Acesta a fost un proces pe clauze abuzive, doar instanta le poate constata si decide daca trebuie returnate sume. Trebuie vazut tipul de contract, tipul de dobanda, nu toate contractele sunt la fel.


din punct de vedere al "excesului" de dobanda (sub diferite denumiri), toate sunt la fel.B-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dae 0% in contract de credit alina2814 alina2814 Am un contract de credit de nevoi personale la o banca, semnat in septembrie 2007. Desi in cuprinsul sau sunt specificate atat dobanda anuala (variabila, ... (vezi toată discuția)
Ajutati-ma cu marja dimoftedumitrusebastian dimoftedumitrusebastian Creditul a fost luat de la (Banca Care Rupe ) in anul 2007 - Maxicredit cu ipoteca si prevede: In contract la punctul 5 scrie \" La data incheierii prezentului ... (vezi toată discuția)
Contract de credit ipotecar bcr Simonabcr Simonabcr In luna februarie a anului 2008, am contractat impreuna cu sotul si tata-socru, un credit ipotecar la BCR, in valoare de 29847 de euro., rambursabil pe o ... (vezi toată discuția)