avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

despre pensii
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 21:39, 4 Octombrie 2010
Am 53 ani( n in oct 1957) , vechime 34 din care 17 ani in domeniul bancar(economista),din nov.2009 sunt in somaj ...,sanse de reangajare zero , am fost la banci de top la interviuri..,sunt SIGURA ca varsta este un impediment !!!! Vechimea , experienta , studiile in domeniu nu au fost si nu sunt criterii de "selectie" !
Intrebare : in ce conditii (varsta , stagiu de cotizare , data) pot sa ies la pensie , chiar si anticipat ??? Sanse de angajare nu mai sunt , iar in ceea ce ma priveste nu sunt omul care sa accepte intreruperea in campul muncii ( excluzand aceasta situatie de somaj )
Va multumesc anticipat .
@etaety
Va rog sa nu mai deschideti discutii noi, ati primit raspuns in topicul postat ieri. Fata de raspunsul dat de florisiris, nu mai este nimic de adaugat.
www.avocatnet.ro/content/for...


@SILVIA.S
Potrivit Legii nr. 19/2000, puteti beneficia de:
-pensie anticipata partiala la varsta de 55 de ani (stagiul complet de cotizare este de 30 de ani);
-pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 de ani.

Potrivit legii privind sistemul unitar de pensii publice, puteti beneficia de:
-pensie anticipata partiala la varsta de 56 de ani si 4 luni (stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 4 luni);
-pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 de ani si 4 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata simon.liliana simon.liliana Sunt nascuta in anul 1957, am o perioada de cotizare de 32 de ani din care: - 9 ani si 6 luni lucrati la grupa I ; - 5 ani lucrati la grupa a II-a de ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata roxanacarastanef roxanacarastanef Buna ziua, Care sunt penalizarile si condiitiile pentru o persoana de sex F, de 57 de ani cu 33 de ani vechime in campul muncii care doreste sa se pensioneze ... (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona? eugeniacrn eugeniacrn Sunt nascuta in 27 iulie 1957 ,am lucrat in Romania cu carte de munca 25 ani si 5 luni (am fost disponibilizata cu ordonanta de 2 ani). In Italia am lucrat ... (vezi toată discuția)