avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE

avem urmatoarea situatie;
-parinti decedati
-nu s-a efectuat succesiunea
-sunt 2 copii
-daca unul dintre ei doreste sa vanda apartamentul , este posibil, inainte de efectuarea succesiunii?
-daca da, care este procedura?
buna ziua.
nu poate instraina nimic inainte de dezbaterea succesiunii.
trebuie dezbatute cele 2 succesiuni.
Da,nu se poate vinde pana nu finalizati succesiunea.
Nici sa incheiati o promisiune de vanzare nu este indicat deoarece nu se stie cat va dura dezbaterea mostenirii.

avocat Claudiu Lascoschi
Daca celalalt copil renunta la succesiune eventual printr-o declaratie autentificata notarial, celalalt descendent poate incheia un antecontract de vinzare cumparare ce se va definitiva dupa dezbaterea succesiunii si intabularea dreptului de proprietate exclusiva prin mostenire a succesorului acceptant.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa vand un teren pe baza testamentului? adriansecara adriansecara bunicii mei au decedat,mama mea este mostenitor rezervatar dar are si testament pentru o suprafata de pamant.Poate vinde pe baza acestui testament? Dezbaterea ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire erikka erikka buna ziua doresc sa stiu daca dupa moartea unuia dintre parinti celalalt parinte ramas in viata are dreptul sa vanda casa fara consimtamantul copiilor cel ... (vezi toată discuția)
O mare brambureala ... rompell rompell buna ziua. am o problema. mama mea si fratii ei vor sa imi vinda casa parintilor lor, dar nu s-a facut succesiune dupa nici unul dintre parinti ,unul decedint ... (vezi toată discuția)