Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... gravida cu contract munca perioada nedeterminata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

gravida cu contract munca perioada nedeterminata

Am o salariata angajata pe perioada determinata (01.12.2007-28.02.2008) cu art 81b,iar azi a instiintat firma ca este insarcinata,a adus acte de la medicul specialist.Ce sa fac cand ii expira contractul,este obligatoriu a se prelungi find gravida sau transforma in contract munca perioada nedeterminata?
la data la care este prevazuta incetarea cim pe durata determinata, acesta inceteaza, indiferent de starea salariatului.
interdictia legata de femeile insarcinate este incetarea cim din initiativa angajatorului, nu poate obliga partile sa nu respecte un cim incheiat valabil.
daca doriti sa o pastrati, bineinteles ca puteti modifica durata cim in nedeterminata.

Nu aveti obligatie sa prelungiti contractul de munca,daca acesta este valabil incheiat ,respectati termenii.
Angajata dvs. insarcinata dupa incetarea .CIM,pentru a beneficia de indemnizatie de crestere a copilului,tb. sa continuie ,sa plateasca personal ,stagiul de cotizare.
Etna, utilizator
Daca intr-adevar ati avut crestere temporara de activitate (art.81/b) pe 3 luni, CIM inceteaza de drept. Daca insa angajati alta persoana pe acelasi post ( cu CIM pe durata determ.sau nedet.) si salariata va actioneaza in instanta, va avea castig de cauza.
Pt.Etna: persoana nu are cum si unde sa plateasca personal pt. stagiu de cotizare in vederea obtinerii indemnizatiei CIC - pt. aceasta trebuie sa obtina venituri din activitati profesionale supuse impozitului pe venit.
tana a scris:

Daca intr-adevar ati avut crestere temporara de activitate (art.81/b) pe 3 luni, CIM inceteaza de drept. Daca insa angajati alta persoana pe acelasi post ( cu CIM pe durata determ.sau nedet.) si salariata va actioneaza in instanta, va avea castig de cauza.
Pt.Etna: persoana nu are cum si unde sa plateasca personal pt. stagiu de cotizare in vederea obtinerii indemnizatiei CIC - pt. aceasta trebuie sa obtina venituri din activitati profesionale supuse impozitului pe venit.

Chiar daca angajeaza pe acel post o alta persoana cu CIM pe durata determinata tot nu are obligatia de a prelungii CIM salariatei gravide.Legea nu spune ca angajatorul este obligat sa incheiei un alt CIM pe durata determinata doar cu salariatul cu care a mai avut un CIM anterior . Cresterea temporara a actvitatii poate fi pe o durata de mai mare decat s-a preconizat anterior.