Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitii publice - IMM
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitii publice - IMM

Buna ziua!
As dori sa ma ajutati cu o problema. Exista in O.U.G. nr.34 din 2006 modificata un text de lege prin care sa se precizeze faptul ca daca participa ca si operator economic mai multe IMM-uri impreuna la licitatie, cum sunt ele considerate tot IMM-uri sau cum? Iar garantia de participare este redusa la 50% sau cum vor proceda toate vor fi scutite?
Va mutumesc
Se va aplica textul de lege, chiar daca este vorba de o asociere in participatiune.
reuderea de 50% se aplica asocierilor de imm-uri. nu conteaza daca pe ansamblu asocierea depaseste categoria unui imm, import este ca asocierea sa fie formata doar din imm-uri.
Buna ziua,
Avand in vedere ca la asociere Cifra de afaceri se ia prin cumul, la fel si nr. de angajati si resursele, este considerata IMM asociatia daca conditiile raman aceleasi prevazute de Legea 346 / 2004 - IMM. legate de cifra de afaceri si numarul de angajati pentru IMM.
nu scrie nicaieri in legislatie ca nu se aplica reducerea daca asocierea per ansamblu depaseste categoria unui imm. foarte important este faptul ca legislatia achizitiilor publice nu face nici-o referire la imm-uri. o alta legislatie prevede acest drept iar asocierea este un termen necunoscut pt. legea 346.