Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Executare imobil
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Executare imobil

Buna seara! Adresez o intrebare celor specializati in problemele cu bancile din Romania... Am achizitionat un credit de nevoi personale cu ipoteca in urma cu 2 ani. Imobilul pus gaj avea o valoare la momentul respectiv, insa valoarea lui a scazut pe piata imobiliara, iar acum nu mai acopera creditul. Intrebarea mea este urmatoarea : daca se ajunge in situatia imposibilitatii de plata a imprumutatului a ratelor, banca trece la executare,insa cum isi recupereaza intreaga datorie? Din ce,mai exact? Detinem inca o proprietate,pe care urmeaza s-o instrainam,tocmai pentru a o feri de banca,nu avem conturi bancare cu rulaj, nu realizam venituri in tara,iar cu banii castigati,se poate rezolva cu un cont pe numele altcuiva. Ne-am adresat bancii,dar nu a stiut nimeni de acolo sa ne lamureasca,cum isi recupereaza ei banii. Stiu,gaj pe venituri,urmarirea veniturilor si a proprietilor viitoare,etc... Ce vina avem noi,care stam cu morcovul,ca nu mai putem acoperi rata si vin sa ne execute,ca a cazut piata imobiliara?? Am platit timp de 2 ani si ceva, comision de risc, pe care acum l-au redenumit si urmeaza sa-i dam in judecata pentru acest fapt,caci n-am semnat actul aditional. Va multumesc anticipat!
eka20, utilizator
Procedura recuperarii debitelor se realizeaza initial amiabi;daca nu exista disponibilitate creditorul va demara direct sau prin recuperator procedura executarii silite,asupra bunurilor mobile/imobile/conturi bancare /drepturi salariale
Bună ziua,

Sfatul pe care vi-l pot oferii este acela de a discuta cu reprezentanții băncii și de a veni cu o reeșalonare pentru a avea o rată mai mica de plata per lună și în același timp de a va proteja imobilul și imobilele dumneavoastră.

Succes,
eka20 a scris:

Buna seara! Adresez o intrebare celor specializati in problemele cu bancile din Romania... Am achizitionat un credit de nevoi personale cu ipoteca in urma cu 2 ani. Imobilul pus gaj avea o valoare la momentul respectiv, insa valoarea lui a scazut pe piata imobiliara, iar acum nu mai acopera creditul. Intrebarea mea este urmatoarea : daca se ajunge in situatia imposibilitatii de plata a imprumutatului a ratelor, banca trece la executare,insa cum isi recupereaza intreaga datorie? Din ce,mai exact? Detinem inca o proprietate,pe care urmeaza s-o instrainam,tocmai pentru a o feri de banca,nu avem conturi bancare cu rulaj, nu realizam venituri in tara,iar cu banii castigati,se poate rezolva cu un cont pe numele altcuiva. Ne-am adresat bancii,dar nu a stiut nimeni de acolo sa ne lamureasca,cum isi recupereaza ei banii. Stiu,gaj pe venituri,urmarirea veniturilor si a proprietilor viitoare,etc... Ce vina avem noi,care stam cu morcovul,ca nu mai putem acoperi rata si vin sa ne execute,ca a cazut piata imobiliara?? Am platit timp de 2 ani si ceva, comision de risc, pe care acum l-au redenumit si urmeaza sa-i dam in judecata pentru acest fapt,caci n-am semnat actul aditional. Va multumesc anticipat!

deci in cazul in care se ajunge la executarea imobilului, banca va urmarii recuperarea integrala a prejudiciului (credit plus dobanzi) precum si a cheltuielilor de judecata, nimic mai mult , deci sa nu va mirati daca in urma unei eventuale executari imobilul va fi instrainat la un pret derizoriu, apoi daca suma nu acopera prejudiciul executarea se poate indrepta si impotriva altor bunuri mobile sau imobile pe care le detineti. Termenul de prescriptie al executarii este de 10 ani fiind vorma de un bun imobiliar, deci aveti grija ca in acesti 10 ani sa nu aveti nimic pe numele dumneavoastra pt ca bunul poate fi indisponibilizat. In ceea ce priveste comisionul de risc , intrucat in OUG 50/2010 acesta nu apare deci nu mai poate exista l-au redenumit, daca redenumirea s-a facut dupa intrarea in vigoare a ordonantei si nu ati fost instiintati aveti taote sansele sa castigati in instanta.
Chiar si proprietatea pe care urmeaza s-o instraintati poate fi executata. Daca banca reuseste sa demonstreze ca ati instrainat-o cu scopul de a va sustrage de la plata datoriilor contractul de vanzare cumparare se poate anula.
grandanat a scris:

Chiar si proprietatea pe care urmeaza s-o instraintati poate fi executata. Daca banca reuseste sa demonstreze ca ati instrainat-o cu scopul de a va sustrage de la plata datoriilor contractul de vanzare cumparare se poate anula.

aveti perfecta dreptate prin actiune oblica actul de vanzare -cumparare poate fi desfiintat , daca se demonstreaza ca bunul a fost instrainat cu rea credinta , iar debitorul si-a micsorat voit patrimoniul pentru a se sustrage de la executare, totusi actiunea este cu greu incuviintata de catre instanta, dar nu este imposibila