Forum Discuţii juridice Executare silită refuzul acceptarii sultei de catre fostul sot
Discuție deschisă în Executare silită

refuzul acceptarii sultei de catre fostul sot

Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in cazul in care fostul sot refuza acceptarea sultei si sa paraseasca apartamentul care mi s-a atribuit in urma unui proces de partaj?
Legalizati si investiti cu formula executorie sentinta civila ramasa definitiva si irevocabila si apelati la un executor judecatoresc pentru executare silita.
consemnati suma la CEC pe numele fostului sot si introduceti o actiune in evacuare, asta numai daca in hotarirea de partaj nu s-a stabilit acest lucru. daca evacuarea a fost stabilita prin actiunea de partaj, solicitati executarea cu privire la evacuare.
Dacă refuză sulta, consemnaţi-o la CEC într-un cont la dispoziţia lui şi adresaţi-vă executorului judecătoresc. Dacă executorul nu face evacuarea pe baza sentinţei pe care o aveţi, atunci trebuie să faceţi o acţiune în evacuare.
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns atat de prompt, dar am o nelamurire. Consemnarea la CEC pe numele lui, inseamna deschiderea unui cont pe numele lui, nu? Si consemnarea trebuie urmata de notificare oficiala din care sa rezulte faptul ca a luat la cunostinta. Sper ca am inteles bine.
deschideti un cont la CEC pe numele fostului sot si, prin scrisoare recomandata, ii aduceti la cunostinta ca v-ati indeplinit obligatia de plata a sultei mentionata in hotarirea judecatoreasca.