Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

buna seara.am si eu o intrebare.sunt intr-un divort cu minori,azi am avut prima infatisare,paratul nu sa prezentat la infatisare iar urmatoarea infatisare e pe 29 noiembrie.vreau sa intreb daca niki atunci nu se va prezenta se va termina divortul sau se va mai da inca un termen????
Trebuie adminsitrate probe, iar dosarul probabil
ca va dura mai multe termene.
Daca nu se prezinta de 3 ori consecutiv, dupa ce a fost legal citat, instanta va va cere sa faceti dovada ca ati publicat un anunt la mica publicitate, cap. citatii, intr-un ziar de tiraj national. Si dupa ce acest demers va fi indeplinit, iar paratul nu se prezinta, se poate desface casatoria.
poi am probe,am martori dar el mia spus ca nu se va prezenta si ca sa stau linistita ca nu pot divorta fara acordul lui.stiu ca este posibil.cate termene poate dura????
ultima varinata nu e obligatorie, atunci cand se pune la dispozitie adresa exacta a paratului. nu va fi nevoie de alte modalitati de citare.
daca se va prezenta si martorul(1 sau 2) si va cere sa fie audiat pe motiv ca data viitoare nu va putea sa se prezinte, atunci se reduce semnificativ durata procesului.
Dvs trebuie sa va admistrati probele si sa dovediti vina paratului
in destramarea relatiilor de casatorie.
Sotul nu e obligat sa vina si nici instanta sa dea termene pana vine el.
Dvs va trebui sa va faceti griji ce probe veti administra.