avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Conciliere inainte de deschidere insolventa?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Conciliere inainte de deschidere insolventa?

Am un debit recunoscut expres de debitor. Am formulat cerere pe OUG 119/2007.
S-a respins, zic eu nejustificat. Nu am mai facut nici o conciliere, considerand ca somatia din instanta e suficienta.
Am introdus cerere pe Lg. 85/2006 pentru deschiderea procedurii insolventei.
Voi ce ziceti, mai trebuie conciliere inainte de chemarea in insolventa?
Ultima modificare: Miercuri, 13 Octombrie 2010
victoriada, utilizator
Cel mai recent răspuns: victoriada , utilizator 20:06, 21 Octombrie 2010
Nu, nu mai trebuie conciliere inainte de chemare in insolventa, dar trebuie ca suma ce ve-o datoreaza debitorul sa fie recunoscuta printr-un act scris, factura, contract, hot. judecatoreasca si sa fie mai mare de 10.000 RONI.

Cu stima,
av. Bogdan Ionescu
Am introdus cerere pe Lg. 85/2006 pentru deschiderea procedurii insolventei.
Voi ce ziceti, mai trebuie conciliere inainte de chemarea in insolventa?

Nu trebuie !
Trebuie sa aveti o creanta certa lichida si exigibila mai mare de 45.000 lei
Eu zic ca este certa, lichida si exigibila. facturile nu sunt semnate !!!, dar am recunoasterea lor expresa de sold conform legii contabilitatii, semnata si stampilata de ei cu borderoul de facturi (a caror plata o cer), atasat si deasemenea semnat si stampilat de ei. Ce parere aveti si din experienta?
am recunoasterea lor expresa de sold conform legii contabilitatii, semnata si stampilata de ei cu borderoul de facturi (a caror plata o cer), atasat si deasemenea semnat si stampilat de ei.

este OK
Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conciliere inainte de deschidere insolventa? victoriada victoriada Am un debit recunoscut expres de debitor. Am formulat cerere pe OUG 119/2007. S-a respins, zic eu nejustificat. Nu am mai facut nici o conciliere, considerand ... (vezi toată discuția)
Recuperare creanta!!! fany22 fany22 Buna, Am nevoie urgenta de ajutor: soc. com. unde sunt admin. a incheiat contract cu o alta soc. com. am contract, o factura restanta (pe care nu vor sa ... (vezi toată discuția)
Og 5/2001 - contract, facturi partiale stamipilate Flavius1984 Flavius1984 Vreau sa introduc in instanta o cerere pe OG5/2001 unde am contractul semnat stampilat intre parti o parte din facturi semnate stampilate o parte nu sunt ... (vezi toată discuția)