Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Conciliere inainte de deschidere insolventa?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Conciliere inainte de deschidere insolventa?

Am un debit recunoscut expres de debitor. Am formulat cerere pe OUG 119/2007.
S-a respins, zic eu nejustificat. Nu am mai facut nici o conciliere, considerand ca somatia din instanta e suficienta.
Am introdus cerere pe Lg. 85/2006 pentru deschiderea procedurii insolventei.
Voi ce ziceti, mai trebuie conciliere inainte de chemarea in insolventa?
victoriada, utilizator
Nu, nu mai trebuie conciliere inainte de chemare in insolventa, dar trebuie ca suma ce ve-o datoreaza debitorul sa fie recunoscuta printr-un act scris, factura, contract, hot. judecatoreasca si sa fie mai mare de 10.000 RONI.

Cu stima,
av. Bogdan Ionescu
Am introdus cerere pe Lg. 85/2006 pentru deschiderea procedurii insolventei.
Voi ce ziceti, mai trebuie conciliere inainte de chemarea in insolventa?

Nu trebuie !
Trebuie sa aveti o creanta certa lichida si exigibila mai mare de 45.000 lei
Eu zic ca este certa, lichida si exigibila. facturile nu sunt semnate !!!, dar am recunoasterea lor expresa de sold conform legii contabilitatii, semnata si stampilata de ei cu borderoul de facturi (a caror plata o cer), atasat si deasemenea semnat si stampilat de ei. Ce parere aveti si din experienta?
am recunoasterea lor expresa de sold conform legii contabilitatii, semnata si stampilata de ei cu borderoul de facturi (a caror plata o cer), atasat si deasemenea semnat si stampilat de ei.

este OK
Multumesc frumos.