Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de invaliditate / pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de invaliditate / pensie anticipata partial

buna seara!
mama mea este nascuta in 30. 03. 1956. din 1 sept. 1980 este angajata in invatamant, fara grade didactice, doar definitivatul, fara intreruperi in munca. pana acum are vechime de 30 ani si 1 luna. sufera de ulcer varicos activ din octombrie 2007 si hipertensiune arteriala.
1. as dori sa va intre daca se poate pensiona pe caz de boala daca nu a fost spitalizata niciodata, ci doar a avut cateva concedii medicale de la medicul de familie? este posibil ca mediul de familie sa ii dea o trimtere care o comisie de expertiza in vederea incadrarii intre-un anumnit grad de handicap fara sa fie internata in prealabil sau este necesar ca mai intai sa fie spitalizata si un medic specialist sa ii dea trimitere la comisia de expertiza?
2. as mai dori sa va intreb din punct de vedere al cuamtumului pensiei, aproximativ bineinteles, daca ar fi mai mare cea de invaliditate sau o pensie anticipat partial (avand in vedere noile diminuari care se vor aplica acesteia din urma in noua lege)?
va multumesc!
andra carola, utilizator