Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale radierea din oficiu societatilor comerciale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

radierea din oficiu societatilor comerciale

In decembrie 2006 am infiintat un SRL, cu trei asociati care nu a functionat din nici un punct de vedere niciodata (nici macar capitalul social nu a fost ridicat dupa subscriere).In actele societatii apar ca fiind administrator (neangajat).Bilanturi nu au fost depuse niciodata.Acum vreau sa infiintez o alta firma, sa ma asociez cu inca o persoana si nu pot pentru ca am devenit inactiv fiscal. La patru ani dupa infiintarea primei societati, aceasta nu trebuia radiata din oficiu? Cum pot rezolva aceasta chestiune in asa fel incat sa pot sa-mi desfasor o activitate intr-o societate comerciala nou infiintata?
Trebuie sa verificati la registrul comertului in ce stare este societatea(sau pe site-ul onrc-ului), numai dupa aceea puteti stabili o strategie. Radierile din oficiu se practica de ONRC doar in cazuri limitative prevazute de lege. Exista posibilitatea ca societatea dvs. sa fie dizolvata pentru nedepunerea situatiei financiare pe anul 2006 sau 2007, iar ulterior DGFP sa va fi numit un lichidator. Acestea sunt doar simple speculatii. Pana cand nu stiti exact sa expuneti care e situatia societatii nici eu nici altcineva de pe acest site nu o sa va poata da un sfat concret.
Daca nu ati luat legatura cu un lichidator numit de ONRC care sa va radieze societatea, aceasta este activa. Puteti consulta si www.mfinante.ro
- daca societatea a fost declarata inactiv fiscal - luati legatura cu un contabil, si cum nu ati lucrat deloc - se vor face toate declaratiile( in zero) si toate bilanturile. Daca nu ati facut de la inceputul societatii nici un bilant - atunci nu se fac bilanturi acestea se inlocuiesc cu declaratia dde inactivitate (se depun si la registru comertului).
Declaratiile se depun toate la ANAF. Seface activarea societatii si puteti sa solicitati dizolvarea si lichidarea simultana, art 235, L31/1990. Daca nu aveti debite - totul poate dura max 3 luni.
Succes!
La patru ani dupa infiintarea primei societati, aceasta nu trebuia radiata din oficiu?

Aceasta prevedere nu exista in legea 31/1990, si anume nu exista cuvantul TREBUIE
Ca urmare exista posibilitatea dar nu este obligatoriu sa va radieze soc din oficiu
Cum pot rezolva aceasta chestiune in asa fel incat sa pot sa-mi desfasor o activitate intr-o societate comerciala nou infiintata?

Dizolvati , lichidati , radiati societatea veche