Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... PASAPORT/BULETIN
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

PASAPORT/BULETIN

Buna,momentan am PASAPORT cu domiciliul in GERMANIA,buletinul am renuntat la el cand mi-am facut acest Pasaport cu o hartie de la primarie din Germania ca am domiciliul aici,buletinul mi-a fost retinut ori casat,nu stiu exact. Acum vroiam sa-mi inmatriculez o masina ca e adusa de aici ori deja inmatriculata in Ro am inteles ca am nevoie EXCLUSIV DE BULETIN si nu se poate cu acest pasaport precizez ca sunt cetatean ROMAN. Stiu ,ca pentru a-mi redobandi buletinul trebuie sa duc foaie de la primaria din Ger,ca numai am domiciliul aici cu aceasta ma duc la SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR PENTRU ELIBERAREA ªI EVIDENŢA PAªAPOARTELOR,va intreb trebuie sa platesc anumite taxe?Si ma intereseaza neaparat in cat timp mi-l va da inapoi acel buletin ori sunt nevoit a-mi face alt buletin?Multumesc frumos
in prezent nu se mai elibereaza buletine ci carti de identitate, dar nu asta este problema, nu ati explicat cine v a retinut buletinul si cine v a emis pasaportul. in mod firesc cetatenilor romani cu domiciliul in Romania li se elibereaza carti de identitate , nu pasapoarte,insa , intrucat sunteti plecat din tara cel mai bine este sa va adresati consulatului sau ambasadei noastre din Germania, orasul in care va aflati ori cel mai apropiat in care avem reprezentanti. caci situatia este ori incomplet expusa ori un pic dificila, dar nu de nerezolvat. iar cartea de identitate se elibereaza relativ repede daca sunt toate actele in regula
ca idee:
- Eliberarea cartii de identitate provizorii cetatenilor romani cu domiciliul in strainatate, care locuiesc temporar in Romania -

DOCUMENTE NECESARE:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate cetatenilor români cu domiciliul în strainatate si resedinta în România;
- pasaportul, aflat în termen de valabilitate, care atesta statutul de cetatean român domiciliat în strainatate, original si copii ale filei informatizate si ale filelor destinate aplicarii vizelor si stampilelor autoritatilor de frontiera, precum si copii ale acelorasi file ale pasaportului strain, pentru situatia în care solicitantul a intrat în tara cu un document de calatorie emis de o autoritate straina;
- certificatul de nastere si/sau de casatorie, eliberate de oficiile de stare civila române;
- hotarârea de divort definitiva si irevocabila, dupa caz;
- dovada adresei de resedinta din România;
- doua fotografii marimea ¾ cm, având la baza o banda alba de 7 mm;
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate provizorii - 1 leu;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei.
multumesc pt raspunsuri pai da carte de identitate am ramas cuplat cu buletin nu se mai zice asa scuzati pai cartea de identitade mi-a retinut-o SERVICIUL PUBLIC COMUNITAR PENTRU ELIBERAREA ªI EVIDENŢA PAªAPOARTELOR,cand am facut pasaportul temporar valabil 12 luni,in noiembrie a.c imi expira valabilitatea,deci pt a-mi cere inapoi C.I trebuie sa fie valabil pasaportul? si deci perioada este scurta de eliberare a C.I?
daca va expira pasaportul veti ramane fara act de identitate, iar daca intrati in tara nu veti putea iesi fara pasaport cu cel putin 6 luni valabilitate pana la expirare sau fara carte de identitate, fapt pentru care trebuie sa va grabiti ca de durat mult nu dureaza, da,r conditie esentiala sa aveti resedinta in tara.
Da am inteles pai o sa-mi retrag acea foaie de la primarie din Ger,o sa vin cu ea acasa si sa-mi spuneti unde ar trebuii sa ma duc o sa primesc iar resedinta in Ro cred ca in asta consta apoi sper ca in putin timp sa-mi revina C.I.