Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... DESPRE MEDIERE - litigiu de munca
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

DESPRE MEDIERE - litigiu de munca

Doresc sa aflu urmatorul lucru: daca s-a pronuntat deja o hotarare intr-un litigiu de munca, se mai poate apela la un mediator pentru a nu se ajunge la recurs ? Nu am stiut cand am deschis procesul ca pot apela la un mediator iar acum , dupa 4 termene mi s-a respins cererea ca nefondata si nu sunt inca hotarat daca sa fac sau nu recurs. Multumesc de ajutor :)
Conform legii nr 192/2006 privind medierea, art. 2 alin 1: " daca legea nu prevede altfel, partile, persoane fizice sau juridice, pot recurge la mediere in mod voluntar, inclusiv dupa declansarea unui proces in fata instantelor competente, convenind sa solutioneze pe aceasta cale orice conflicte in materie civila, comerciala, de familie, in materie penala, precum si in alte materii" ;)
La mediere este bine sa apelati inaintea de a ajunge la proces.In situatia dvs. ar fi cel mai indicat sa consultati un avocat.
Pisi Mia a scris:

Conform legii nr 192/2006 privind medierea, art. 2 alin 1: " daca legea nu prevede altfel, partile, persoane fizice sau juridice, pot recurge la mediere in mod voluntar, inclusiv dupa declansarea unui proces in fata instantelor competente, convenind sa solutioneze pe aceasta cale orice conflicte in materie civila, comerciala, de familie, in materie penala, precum si in alte materii" ;)

Multumesc pt.raspuns. Legea spune "dupa declansarea" nu dupa finalizarea procesului. Ce sa inteleg? Mai am vreo sansa de a solicita ajutorul vreunui mediator in aceasta speta? Am dat angajatorul in judecata pt.ca nu mi-a recalculat corect drepturile salariale la revenirea din concediu de crestere a copilului. Ultimul termen fusese dat pt. a se pune in discutia partiloe efectuarea unei expertize contabile, insa judecatorul a hotarat sa respinga cererea mea ca nefondata ???:O#-o
Deci, va intreb daca, cu ajutorul mediatorului pot chema la "negocieri" reprezentantii institutiei la care lucrez pentru a ajunge la o intelegere, in sensul ca eu sa nu fac recurs si sa ne intelegem cumva? Multumesc din suflet !=D>
Ma cam indoiesc ca angajatorul va participa la o astfel de mediere, de vreme ce exista data o hotarare favorabila. Exista posibilitatea sa pierdeti si recursul si acesta daca va incadrati in motivele unui recurs, daca nu apelati la serviciile unui avocat.
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
Cata vreme mai exista o cale de atac, procesul nu este finalizat :)

s-a blocat si nu am stiut ca s-a postat de mai multe ori raspunsul....sper ca administratorul sa stearga dublarea mesajului.:)
Pisi Mia, utilizator