Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Banii cotizati la CAR cum se inapoiaza?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Banii cotizati la CAR cum se inapoiaza?

Am si eu o nelamurire si sper sa ma ajutati cu un raspuns. Parintii mei au cotizat la un CAR oarecare incepand din anul 1974, cu cate 100 lei lunar fiecare. S-a strans o suma frumusica pana la revolutie - 20.000 de lei aproximativ.Erau bani atunci. Nu i-au retras si au cotizat in continuare, cotizatia ajungand in zilele noastre la vreo 300.000 (30 RON) lunar. Ori, acum cand vor sa incheie socotelile cu respectivul CAR si sa-si retraga fondul li s-a spus ca li se inapoiaza atat cat au cotizat - adica pt cei 16 ani pana in 1990, vreo 2 lei. Sau ma rog, or fi 3-4, daca le dau si vreo dobanda ceva.E legal asa ceva? Ca in mod cert, corect sau moral nu mi se pare a fi.Care e modalitatea de restituire a acestor bani?Astept cu nerabdare un raspuns si va multumesc anticipat.
Trebuie citit cu atentie contractul CAR, dar parerea mea este ca banii sau pierdut prin inflatie.

Daca parintii dvs. nu au fost pe faza au cam pierdut banii.
Vor primi banii cu dobanda, dar dobanda e Foarte mica:((:((
Modul de restituire a sumelor depuse drept cotizatie lunara se restituie in termenii stabiliti de Statutul CAR, iar dobanda este variabila si este prevazuta in hotararile Adunarii Generale.

Practic, fiecare membru CAR are o fisa personala de evidenta a situatiei financiare si aceasta ar trebui sa prevada si sumele distribuite reprezentand dobanda la cotizatiile depuse. Din experienta mea, va pot spune ca restituirea se face in termen de cel mult 60 de zile de la data solicitarii (depunerii cererii scrise).
Livia Potirniche, Consultant fiscal
kirakiralina a scris:

Am si eu o nelamurire si sper sa ma ajutati cu un raspuns. Parintii mei au cotizat la un CAR oarecare incepand din anul 1974, cu cate 100 lei lunar fiecare. S-a strans o suma frumusica pana la revolutie - 20.000 de lei aproximativ.Erau bani atunci. Nu i-au retras si au cotizat in continuare, cotizatia ajungand in zilele noastre la vreo 300.000 (30 RON) lunar. Ori, acum cand vor sa incheie socotelile cu respectivul CAR si sa-si retraga fondul li s-a spus ca li se inapoiaza atat cat au cotizat - adica pt cei 16 ani pana in 1990, vreo 2 lei. Sau ma rog, or fi 3-4, daca le dau si vreo dobanda ceva.E legal asa ceva? Ca in mod cert, corect sau moral nu mi se pare a fi.Care e modalitatea de restituire a acestor bani?Astept cu nerabdare un raspuns si va multumesc anticipat.

Se face o cerere in scris in care se solicita restituirea sumei . Se restituie suma cumulata de a lungul anilor. Dobinda e nesemnificativa.