avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Banii cotizati la CAR cum se inapoiaza?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Banii cotizati la CAR cum se inapoiaza?

Am si eu o nelamurire si sper sa ma ajutati cu un raspuns. Parintii mei au cotizat la un CAR oarecare incepand din anul 1974, cu cate 100 lei lunar fiecare. S-a strans o suma frumusica pana la revolutie - 20.000 de lei aproximativ.Erau bani atunci. Nu i-au retras si au cotizat in continuare, cotizatia ajungand in zilele noastre la vreo 300.000 (30 RON) lunar. Ori, acum cand vor sa incheie socotelile cu respectivul CAR si sa-si retraga fondul li s-a spus ca li se inapoiaza atat cat au cotizat - adica pt cei 16 ani pana in 1990, vreo 2 lei. Sau ma rog, or fi 3-4, daca le dau si vreo dobanda ceva.E legal asa ceva? Ca in mod cert, corect sau moral nu mi se pare a fi.Care e modalitatea de restituire a acestor bani?Astept cu nerabdare un raspuns si va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: orca , utilizator 10:34, 9 Aprilie 2008
Trebuie citit cu atentie contractul CAR, dar parerea mea este ca banii sau pierdut prin inflatie.

Daca parintii dvs. nu au fost pe faza au cam pierdut banii.
Vor primi banii cu dobanda, dar dobanda e Foarte mica:((:((
Modul de restituire a sumelor depuse drept cotizatie lunara se restituie in termenii stabiliti de Statutul CAR, iar dobanda este variabila si este prevazuta in hotararile Adunarii Generale.

Practic, fiecare membru CAR are o fisa personala de evidenta a situatiei financiare si aceasta ar trebui sa prevada si sumele distribuite reprezentand dobanda la cotizatiile depuse. Din experienta mea, va pot spune ca restituirea se face in termen de cel mult 60 de zile de la data solicitarii (depunerii cererii scrise).
Ultima modificare: Vineri, 4 Aprilie 2008
Livia Potirniche, Consultant fiscal
kirakiralina a scris:

Am si eu o nelamurire si sper sa ma ajutati cu un raspuns. Parintii mei au cotizat la un CAR oarecare incepand din anul 1974, cu cate 100 lei lunar fiecare. S-a strans o suma frumusica pana la revolutie - 20.000 de lei aproximativ.Erau bani atunci. Nu i-au retras si au cotizat in continuare, cotizatia ajungand in zilele noastre la vreo 300.000 (30 RON) lunar. Ori, acum cand vor sa incheie socotelile cu respectivul CAR si sa-si retraga fondul li s-a spus ca li se inapoiaza atat cat au cotizat - adica pt cei 16 ani pana in 1990, vreo 2 lei. Sau ma rog, or fi 3-4, daca le dau si vreo dobanda ceva.E legal asa ceva? Ca in mod cert, corect sau moral nu mi se pare a fi.Care e modalitatea de restituire a acestor bani?Astept cu nerabdare un raspuns si va multumesc anticipat.

Se face o cerere in scris in care se solicita restituirea sumei . Se restituie suma cumulata de a lungul anilor. Dobinda e nesemnificativa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragere cotizatie si contributie car pensionari MariaW MariaW Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarerea problema. Mama mea are calitatea de membru al Casei de ajutor Reciproc a pensionarilor si ar dori sa se ... (vezi toată discuția)
Legalitate imprumut si dobanda car leus leus Va rog o parere in legatura cu urmatoarea speta.aspura careia am o mare nedumerire. La CAR-rile tip Asociatii CAR al pensionarilor exista urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Problema retragere contributie car pensionari popescu ioana popescu ioana Bunica mea a murit luna trecuta. Ea impreuna cu bunicul au avut ani de zile contributii la CAR pana in urma cu 3 ani de zile cand nu au mai platit cotizatia ... (vezi toată discuția)