Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apa rece - pret / mc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apa rece - pret / mc

de ce variaza luna de luna pretul afisat la intretinere pt 1 mc de apa rece?
care este pretul corect al 1mc apa rece azi 20.10.2010 ,inclusiv apa menajera deversata la canal?
nu ar trebui sa varieze.era 2, 8 lei metrul cuv de apa rece.
Pretul variaza , avand in vedere pierderile inregistrate in asociatia respectiva
Va veti pune , in continuare intrebarea de ce variaza?
Explicatiile vor fi multe si sunt constienta ca deja le stiti
Alenis
Pretul apei reci se poate afla din factura emisa de furnizor.
Acel pret unitar precizat mai sus (2,8 lei) pote fi fara TVA. La acesta se adauga TVA-ul. Dar pe aceeasi factura mai este trecut costul canalizarii, al apei care se scurge din apartamente si costul apei pluviale care variaza de la luna la luna in functie de cat ploua afara.
In mod normal, fara pierderi pretul apei reci facturata conform apometrului de bransament si avand in vedere componentele de mai sus, este in luna septembrie 5,41 le/m.c. (la asociatia noastra).
Daca sunt pierderi, diferente intre cantitatea de apa facturata si suma cantitatilor contorizata in fiecare apartament, pretul unitar poate fi mai mare. Asa ca la data de 20.10.2010 asa cum se solicita intr-un mesaj mai sus, pretul apei va fi calculat dupa primirea facturii pentru luna octombrie, pe la inceputul lunii noiembrie 2010.
APA NOVA Bucuresti factureaza, conform avizarii A.N.R.S.C nr.3419543/19.08.2010:
- apa potabila = 2,44 lei/mc
- canalizare = 0,54 lei/mc
Tarifele mentionate se aplica incepand cu data de 22.08.2010 si nu contin TVA
Deci pretul nu variaza de la luna la luna. Faptul ca pe lista de plata de la dvs. apar valori diferite, se datoreaza administratorului care nu evidentiaza separat pierderile de apa, ci face un pret mediu care ascunde pierderile si probabil ca repartizeaza eronat si apa pluviala (pe mc apa potabila sau pe nr. de persoane in loc de suprafata).
Cereti-i factura si veti vedea pretul/mc pentru fiecare element inscris de furnizor.

@LocatarB,
Furnizorul emite cateva mii de facturi lunar pentru cateva mii de asociatii si consumatori. Iata preturile unitare ce apar pe facturi:
Apă potabilă 2,77 + 0,66 TVA = 3,43 lei/m.c.
Canalizare – epurare 1,59 + 0,38 TVA = 1,97 lei/m.c
Asadar fara alta influienta apa costa: 3,43 + 1,97 = 5,40 le/m.c
La aceasta se mai adauga si apa pluviala cu explicatiile:
0,85 – pentru suprafeţele construite (SC);
0,05 – pentru suprafeţe neconstruite (SN),
si, pentru a determina cantitatea de apa meteorica facturata se utilizeaza relaţia de calcul analitic:

Qm = (SC X 0,85 + SN X 0,05) X k unde:

K = cantitatea specifică de apă pluvială comunicată de Autoritatea Naţională de Meteorologie pentru luna anterioară emiterii facturii (exprimată în mc/mp).

Aceasta apa meteorica nu merita a fi calculata separat pe lista, conform suprafetei pentru ca valoarea ei este lunar foarte mica. La o factura de 6000 lei intr-o luna, apa meteorica este de 7 - 12 lei. Ar trebui afisat ceva cu mai mult de 5 zecimale pentru a afisa o suma infima pe fiecare rand.
Asa ca am adunat-o la costul apei si al canalizarii si dupa cum vedeti aceasta apa meteorica a dus la cresterea pretului unitar de la 5.40 lei la 5.41 lei/m.c.
Si acest pret unitar apare de obicei pe listele de plata (la asociatia noastra).

Pentru a va convinge de cele scrise mai sus consultati site-ul furnizorului.
[ link extern ]
Adriantot, moderator