avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apa rece - pret / mc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apa rece - pret / mc

de ce variaza luna de luna pretul afisat la intretinere pt 1 mc de apa rece?
care este pretul corect al 1mc apa rece azi 20.10.2010 ,inclusiv apa menajera deversata la canal?
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 04:52, 26 Octombrie 2010
Amandoi aveti dreptate. APA NOVA in Bucuresti....iar dv. @adriantot in Iasi.
Pretul apei nu este la fel in toata tara.
la mine in bloc este 4 lei.
deci variaza se pare in functie de cum este calculat si de ce include.
La mine la bloc este 4,8 lei mc de apa rece!X-(
In cazul acesta, daca sunteti din Bucuresti, la pretul apei reci e posibil sa fie incluse si pierderile, adica factura se imparte la consumul declarat de proprietari. Cu alte cuvinte pierderile sunt impartite la consum.

In alte blocuri, pe liste, este o rubrica separata de "pierderi", unde impartirea acestora se face in functie de cota-parte indiviza....sau numar persoane....sau egal la fiecare apartament, dupa cum s-a decis in cadrul asociatiei.


Ultima modificare: Marți, 26 Octombrie 2010
elga50, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pret corectat canal+epurare iulianaraU iulianaraU Buna ziua, Efectuez o expertiza contabila judiciara si am nevoie de niste informatii despre cum se calculeaza pretul corectat la canal+epurare. Se calculeaza ... (vezi toată discuția)
Pret mc apa rece dan_alex dan_alex Buna seara. Dintre cei care sunt administratori la blocuri in Bucuresti daca imi poate spune si mie cineva care este pretul unui metru cub de apa rece pe care ... (vezi toată discuția)
"apa de ploaie" gratyela gratyela Bun gasit si scz daca nu am postat acest subiect \"unde trebuie\" .As dori sa va intreb daca astazi 17 Noiembrie 2010 exista o lege care reglementeaza plata ... (vezi toată discuția)