avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cu ce articol trebuie sa inceteze CIM pentru a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cu ce articol trebuie sa inceteze CIM pentru a beneficia de somaj?

Cu ce art din codul muncii, pot sa imi inchei cartea de munca ca sa pot beneficia de somaj. Art 56 si 61 nu sunt valabile pt mine.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:05, 21 Octombrie 2010
Art 65 (1) din Codul Muncii .
Beneficiati de indemnizatie de somaj daca va inceteaza CIM cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii: art. 31 alin. (4.1), art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca cim a incetat cu art. 55 lit. a) sau b) codul muncii am dreptul la somaj? 24mirela 24mirela daca sa incheiat contractul de munca cu litera 55 a sau b, am dreptul la somaj? (vezi toată discuția)
Indemnizatie de somaj adinamihalache adinamihalache Buna ziua!As dori sa stiu daca dupa cei 2 ani de concediu de maternitate se poate acorda somaj daca imi dau demisia de la locul de munca,contractul fiind ... (vezi toată discuția)
Somaj alexia26 alexia26 am fost in concediu de crestere copil pana la 27 noiembrie 2010. apoi m-am angajat secretara la un cabinet pana in prezent. nu am intrerupere pe cartea de ... (vezi toată discuția)