Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... COMISION ADMINISTRAE CREDIT
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

COMISION ADMINISTRAE CREDIT

Am facut un credit de nevoi personale la Banca Romanesca in 2006 in valoare de 35.000 lei.
Mi se retine lunar comision de administrare de 105 lei (0.3% X soldul initial 35.000)
Am inteles ca ar fi ilegal sa se aplice acest comision in procentaj la soldul initial si ca ar trebui sa se aplice la soldul ramas de achitat la fiecare termen de plata.
Care este baza legala in care se specifica functionarea acestui comision?
Comisionul este legal.
care este legea unde este precizat acest comision, exista vreo lege care reglementeaza creditele si se specifica ceva de valoarea comisionului de administrare?
Singura lage care mentioneaza comisionul de administrare este OUG 50/2010. Enumeareaza comisioanele permise in cadrul unui credit.
Comisionul de administrare este legal. Chiar si statul il percepe( vezi comisionul de 0.37 % la creditele prima casa). Poate fi suma fixa, lunar sau anula, sau procent, din soldul initial sau din cel curent. Depinde de banca.
La urma urmei asa v-ati inteles cu banca in moementul semnarii contractului, sa platiti acel comision.

Pe viitor se vehiculeaza stabilirea clara a unei formule pentru acel comision. Se vrea sa fie fix indiferent de suma imprumutata. Dar pana atunci mai este cale lunga.