Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... as dori parerea unui consultant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

as dori parerea unui consultant

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire. Luni, 25.10.2010 mi-am depus demisia in care am solicitat desfacerea contr. de munca conf. art.79 din Codul muncii, incepand cu data de 25.10.2010, fara a scrie nimic referitor la efectuarea termenului de preaviz, intentia mea fiind de a obtine demisia la zi. Cererea a fost inregistrata cu data de 25.10.2010, directorul punctului de lucru (sediul societatii este in alta localitate, judet)a scris pe ea "se aproba" si a semnat. Am fost sunata de la sediul firmei si mi s-a spus ca demisia va fi operata cu data de 26.10.2010, iar pentru ziua de 25.10.2010 voi fi trecuta in concediu fara plata, ca nu o primesc cei de la ITM daca este inregistrata in aceeasi zi, ca trebuie anuntata cu o zi inainte. Doresc sa stiu daca in aceste conditii cererea mea de demisie fara preaviz este valabila si singurul lucru este acela ca voi avea concediu fara plata in data de 25.10. si mai ales daca ma pot trece nemotivata in acea zi. Nu stiu daca am fost foarte clara. Va multumesc si sper sa ma puteti lamuri cum sta treaba, de ce nu pot demisiona in aceeasi zi, daca am acordul pentru aceasta.
Angajatorul trebuie sa va dea decizie de incetarea contractului cu ziua in care aveti inregistrata la unitate demisia, adica 25.10.2010, iar in Cartea de munca se va opera tot cu acea data.
Nu are nici o legatura cu data la care inspectorul de personal o va inregistra la ITM sau in REVISAL.
In data de 25.10.2010 figurati deja cu CIM incheiat, deci nu mai are cum sa va ponteze CFS sau nemotivata, in conditiile in care demisia este cu art. 79 pct 8 Codul muncii.
La fel cum decizia de concediere produce efecte de la data comunicarii ei salariatului si demisia produce efecte de la data comunicarii ei angajatorului, deci din data de 25.
Decizia de desfacere a contractului se depune la ITM in termen de 5 zile de la data perfectarii acesteia si se inregistreaza in Registrul general de evidenta al salariatilor la data incetarii contractului.
Va multumesc mult. O sa mai apelez la sfatul dumneavoastra dupa ce primesc cartea de munca, sa vad ce au facut, pentru ca eu am inteles ca o sa ma treaca in concediu fara plata pentru data de 25.10 si mi se va inchide cartea cu data de 26.10. Nu stiu ce as putea face in acest moment, o sa astept sa vad ce va aparea in cartea de munca, pentru ca nu as dori sa apara asa ceva, in 20 de ani de munca nu am avut nici o zi fara plata si nici o nemotivata.
rodicamar a scris:

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire. Luni, 25.10.2010 mi-am depus demisia in care am solicitat desfacerea contr. de munca conf. art.79 din Codul muncii, incepand cu data de 25.10.2010, fara a scrie nimic referitor la efectuarea termenului de preaviz, intentia mea fiind de a obtine demisia la zi. Cererea a fost inregistrata cu data de 25.10.2010, directorul punctului de lucru (sediul societatii este in alta localitate, judet)a scris pe ea "se aproba" si a semnat. Am fost sunata de la sediul firmei si mi s-a spus ca demisia va fi operata cu data de 26.10.2010, iar pentru ziua de 25.10.2010 voi fi trecuta in concediu fara plata, ca nu o primesc cei de la ITM daca este inregistrata in aceeasi zi, ca trebuie anuntata cu o zi inainte. Doresc sa stiu daca in aceste conditii cererea mea de demisie fara preaviz este valabila si singurul lucru este acela ca voi avea concediu fara plata in data de 25.10. si mai ales daca ma pot trece nemotivata in acea zi. Nu stiu daca am fost foarte clara. Va multumesc si sper sa ma puteti lamuri cum sta treaba, de ce nu pot demisiona in aceeasi zi, daca am acordul pentru aceasta.

1. Teoretic, preavizul operează în virtutea legii, chiar dacă nu a fost menţionat de salariat în demisia sa.

2. Cred ca temeiul de drept al incetarii va fi art.79 alin.7 C.mun.

3. Sunt aberatii ale angajatorului CFS si ca nu se primesc acte la ITM decat cu o zi inainte.
Pentru CFS trebuie sa existe o cerere din partea dvs si aprobata de angajator.
freeelis a scris:

1. Teoretic, preavizul operează în virtutea legii, chiar dacă nu a fost menţionat de salariat în demisia sa.

2. Cred ca temeiul de drept al incetarii va fi art.79 alin.7 C.mun.

Cu tot respectul , maestre, daca angajatorul nu si-a indeplinit obligatiile contractuale si angajatul vrea sa plece fara a-i mai acorda preaviz, poate s-o faca in temeiul art. 79 pct.8 din Codul muncii.
In acest caz, preavizul nu mai opereaza in virtutea nici unei legi.