avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 246 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract determinat- probleme
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract determinat- probleme

Lucrez cu ctr determinat din data de 01 oct ( perioada 1 luna) -31 oct..
Am 3 intrebari :
1. pt prelungire cum se procedeaza atat cu actul aditional cat si in revisal. ?
2. daca mi-a incetat deja din revisal ctr dar nu am depus revisalul nici decizie nimic mai poate exista vreo portita sa fac prelungire :(
3. tot azi am observat ctr a fost depus pe 12 in termen de max5 zile trebuia sa ma intorc tot cu revisal nr itm...ceea ce nu am facut ma afecteaza la cartea de munca sau sa nu pot beneficia de somaj (am 12 luni...)incetarea se face cu art 56 litj...intrebam ca si cum daca am lucrat aici 1 luna si acum observai ca trebuia de acum 2 sapt dupa ce am inreg ctr sa revina cu rev nr itm...nu trece in cartea de munca per asta si incet art56 lit j...
Nici eu nu stiu cum sa mai explic...
Imi cer scuze pt deranj...sunt f suparat...
Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati !

Multumesc !
Ultima modificare: Miercuri, 27 Octombrie 2010
jax, utilizator
Cel mai recent răspuns: orca , utilizator 15:08, 27 Octombrie 2010
1. Prelungirea unui CIM pe perioada determinata se face prin act aditional la CIM.
2. Ca salariat nu aveti treaba cu Revisal. Asta e problema angajatorului.
3. Din ultimele 2 puncte nu inteleg nimic. Poate va linistiti si reveniti cu o exprimare mai clara.
4. Ce doriti, de fapt? Care este intrebarea dvs.?
Doamna a facut deja incetare in revisal azi dar nu am depus nimic...intrebam daca se mai poate face ceva pt prelungire ...modficare in revisal....dansa e de acord dar nu stim cum putem face reactivare e pe baza hot. judecatoresti...nu a fost depus nimic...si dorim prelungire..


3. Tot azi am observat ca nu a fost depus revisal cu nr itm dupa inregsitrarea ctr..ce pot face sa depun acum, dar daca doamna a inchsi din greseal ctr mai sus mentionat
Ultima modificare: Miercuri, 27 Octombrie 2010
jax, utilizator
1. Inteleg ca "Doamna" este din partea angajatorului, nu?
2. Daca a inregistrat in Revisal incetarea CIM poate intra pe CIM al dvs. la modificari/corectii si face corectura necesara.
Nu exista nici o optiune modificare/corectie pt anularea incetarii din cate observam..

:(
Intrati in Revisal/Salariat/CIM nr.__/__/Informatii CIM/ Modificari(Corectii) survenite asupra contractului/Reactivare contract/Corectie/Temei legal (Reintegrare)/Motiv modificare (altele- incetarea CIM din greseala).
Ultima modificare: Miercuri, 27 Octombrie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

Alte discuții în legătură

Revisal probleme dumi32 dumi32 Am urmatoarea problema in ceea ce priveste programul Revisal si poate ma puteti ajuta cu un sfat, daca in Revisal au fost introduse contractele pe perioada ... (vezi toată discuția)
Acte aditionale anexa la contractul de munca astaltti astaltti Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca actele aditionale de prelungire a ctr.munca se trec n Revisal si care este termenul de transmitere a ... (vezi toată discuția)
Operare suspendare cim in revisal Daliborka Daliborka Buna ziua va rog ma puteti ajuta am o angajata care este angajata pe periaoda determinata pana pe 31.10.14; din 16 iunie este in concediu medical(concediu ... (vezi toată discuția)