Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe accize cafea
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

accize cafea

Imi puteti confirma, va rog, ca acciza pe cafea este datorata doar de primul importator sau de producator.

In cazul meu, daca cumpa cafea pt revanzare de la un producator sau importator, nu datorez acciza si nici nu trebuie sa indeplinesc conditii speciale/autorizari

Platitorii de accize pentru cafea sunt operatorii economici - persoane juridice, asociatii familiale si persoane fizice autorizate - care produc sau care achizitioneaza din teritoriul comunitar ori din afara teritoriului comunitar astfel de produse.
Acesti operatori, inainte de primirea produselor trebuie sa fie inregistrati la autoritatea fiscala competenta si sa respecte urmatoarele cerinte:
- sa garanteze plata accizelor;
- sa tina contabilitatea livrarilor de produse;
- sa prezinte produsele oricand lise cere aceasta de catre organele de control;
- sa accepte orice monitorizare sau verificare a stocului.
ETOCU a scris:

Platitorii de accize pentru cafea sunt operatorii economici - persoane juridice, asociatii familiale si persoane fizice autorizate - care produc sau care achizitioneaza din teritoriul comunitar ori din afara teritoriului comunitar astfel de produse.
Acesti operatori, inainte de primirea produselor trebuie sa fie inregistrati la autoritatea fiscala competenta si sa respecte urmatoarele cerinte:
- sa garanteze plata accizelor;
- sa tina contabilitatea livrarilor de produse;
- sa prezinte produsele oricand lise cere aceasta de catre organele de control;
- sa accepte orice monitorizare sau verificare a stocului.

Buna ziua,

Ma intereseaza valoarea accizelor in acest moment la cafeaua verde si boabe prajite... puteti sa imi indicati o adresa de unde le pot afla? Deasemenea vreau sa va intreb daca eu ca importator trebuie sa platesc accize. Pot comercializa cafeaua catre distribuitori fara a plati accizele, urmand ca acestia sa le plateasca?
06. TITLUL VII - Accize
CAPITOLUL I Accize armonizate

[ link extern ]
Art. 207 Art. 208.
flyergremlin a scris:

ETOCU a scris:

Platitorii de accize pentru cafea sunt operatorii economici - persoane juridice, asociatii familiale si persoane fizice autorizate - care produc sau care achizitioneaza din teritoriul comunitar ori din afara teritoriului comunitar astfel de produse.
Acesti operatori, inainte de primirea produselor trebuie sa fie inregistrati la autoritatea fiscala competenta si sa respecte urmatoarele cerinte:
- sa garanteze plata accizelor;
- sa tina contabilitatea livrarilor de produse;
- sa prezinte produsele oricand lise cere aceasta de catre organele de control;
- sa accepte orice monitorizare sau verificare a stocului.

Buna ziua,

Ma intereseaza valoarea accizelor in acest moment la cafeaua verde si boabe prajite... puteti sa imi indicati o adresa de unde le pot afla? Deasemenea vreau sa va intreb daca eu ca importator trebuie sa platesc accize. Pot comercializa cafeaua catre distribuitori fara a plati accizele, urmand ca acestia sa le plateasca?

Operatorul economic, in exercitarea activitatii acestuia poate achizitiona din alte state membre ale UE , produse supuse accizelor de natura celor prevazute la art.207 din CF, cu conditia detinerii unei autorizatii pentru achizitii intracomunitare de astfel de produse emise de autoritatea fiscala teritoriala la care este inregistrat ca platitor de taxe si impozite (competentele privind accizele - cereri, autorizari, etc,- au fost transferate la vama) .
Depuneti cerere - anexa 29 din Codul fiscal, autorizatia are valabilitate 3 ani. Mai trebuie sa depuneti si o garantie de 3% din suma totala a accizelor aferente produselor achizitionate in anul anterior. In cazul unui nou operator, garantia va reprezenta 3% din accizele estimate, aferente produselor ce urmeaza a se achizitiona pe parcursul unui an. Forma si modul de constituire a garantiei sunt cele prevazute la alin.(5),(6), si (7) de la pct.20
Buna ziua,
In legatura cu plata accizelor pentru cafea ,ma intereseaza daca un operator economic ,cu sediul in Bucuresti, trebuie sa isi deschida un punct de lucru in Cluj ( contract de inchiriere ....etc ) pentru plata accizelor respective ,in conditiile in care incheie un contract de prestari servicii cu un tert ( din Cluj ) pentru transport extern ,depozitare si gestiune in Cluj si distibutie cafea pe teritoriul Romaniei.
Accizele nu se pot plati in Bucuresti ( la sediu ) ?
Sau la Cluj doar in baza contractului de prestari servicii ,fara a mai fi necesara deschiderea unui punct de lucru ,serviciul fiind unul externalizat ?
Puteti ,va rog, sa ma indrumati catre o lege care reglementeaza aceasta problema ?