avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Se poate vinde patrimoniul initial al unui ONG ?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Se poate vinde patrimoniul initial al unui ONG ?

Buna ziua!
Intentionez sa infiintez o fundatie in scopul constituirii unui centru de cercetare stiintifica.
Eu voi fi unic fondator iar consiliul de administratie va avea trei membrii.
Patrimoniul initial doresc sa-l constituiesc prin donatia catre fundatie a unui apartament, actualmente proprietate personala.
Intrebarea este daca voi putea ulterior sa vand apartamentul inregistrat ca patrimoniu initial al fundatiei si sa cumpar alt apartament sau un sediu pentru fundatie, sau sa folosesc banii in scopul fundatiei?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:15, 29 Octombrie 2010
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu puteti instraina bunurile din patrimoniul fundatiei.
In cazul in care fundatia nu va mai functiona, apartamentul respectiv va merge in patrimoniul altei fundatii care va avea un obiect de activitate similar au al fundatiei initiale.
Faceti un contract de comodat pentru a stabili sediul fundatiei in apartamentul dvs.
Nu va complicati cu aducerea ca aport in fundatie a apartamentului proprietatea dvs.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc pt. raspuns.
Am citit legea si stiu ce se intampla in cazul dizolvarii fundatiei.
Practic ma interesa daca este permisa vanzarea bunurilor patrimoniale initiale ale fundatiei. Nu am gasit specificatii, in clar, nicaieri, nici macar in Ordinul nr. 1969/2007 sau normele aferente.
Ma intereseaza unde se specifica interdictia, sau daca este permis - in baza carei legi...
Va multumesc anticipat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, se poate vinde acel apartament si apoi cumpara altul ... nu exista interdictie in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Patrimoniu fundatie haribu haribu \"Activul patrimonial initial al fundatiei trebuie sa includa bunuri in natura sau in numerar, a caror valoare totala sa fie de cel putin 100 de ori salariul ... (vezi toată discuția)
Patrimoniul fundatiei - ce se intampla in cazul decesului unui membru fondator? AndreeaMP AndreeaMP In cazul decesului unuia dintre cei doi membri fondatori, patrimoniul fundatiei (masini, sediu) trec la mostenitori sau raman celuilalt membru fondator, ... (vezi toată discuția)
Patrimoniu fundatie in natura rrocambole rrocambole Care este procedura ( care sunt pasii care trebuie urmati) in cazul constituirii patrimoniului unei fundatii prin aport in natura ( de ex.un apartament) ? (vezi toată discuția)