Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dovada platii -OG nr. 5/2001
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dovada platii -OG nr. 5/2001

Urmare a unor relatiilor comerciale, creditorul a emis facturi reprezentand marfa livrata. debitorul refuza sa le achite motivand prin faptul ca a platit anumite sume de bani soferului(cel care a livrat marfa). In acest sens invoca un carnetel in care apar notate mai multe sume de bani si semnaturi de primire. Acest carnetel poate constitui dovada platii facturilor? Din cate stiu eu, dovada platii unei facturi se face prin documente justificative (chitanta, extras de cont).
Debitorul trebuia sa solicite si sa primeasca chitante pentru sumele pe care sustine ca le-a platit...carnetelul nu reprezinta o dovada.
Soferul ce spune? Isi asuma semnaturile din carnetel?
L.C.