Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Bed and breakfast in Romania
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Bed and breakfast in Romania

Buna ziua!
As dori sa stiu daca legislatia romana permite deschiderea unei facilitati de cazare de tip "Bed and breakfast". Mai exact, as vrea sa stiu daca exista posibilitatea de a oferi cazare si mic dejun cu reguli mai simple decat in cazul unui restaurant.

In cazul in care exista aceasta forma, care este legea? Acest gen de facilitati de cazare trebuiesc si ele clasificate?

In UE, din ce am vazut, B&B-urile nu au clasificare.

Multumesc anticipat!
Exista o Asociatie nationala "Bed and breakfast", va puteti inscrie in reteaua lor. Clasificarea se face in regim pensiuni (margarete).
Conform normelor metodologice intrate in vigoare in luna mai 2010, în România pot funcţiona următoarele tipuri de structuri de primire turistice cu funcţiuni de cazare, clasificate astfel:
1. hoteluri de 5, 4, 3, 2, 1 stele;
2. hoteluri-apartament de 5, 4, 3, 2 stele;
3. moteluri de 3, 2, 1 stele;
4. hosteluri de 3, 2, 1 stele
5. vile de 5, 4, 3, 2, 1 stele;
7. bungalowuri de 3, 2, 1 stele;
8. cabane turistice de 3, 2, 1 stele;
9. campinguri, sate de vacanţă, popasuri turistice, căsuţe tip camping, de 4, 3, 2, 1 stele;
10. pensiuni turistice şi pensiuni agroturistice de 5, 4, 3, 2, 1 stele/flori;
11. apartamente sau camere de închiriat de 3, 2, 1 stele;
12. structuri de primire cu funcţiuni de cazare pe nave fluviale şi maritime de 5, 4, 3, 2, 1 stele.

De asemenea, justicemn are dreptate, structurile de tip "Bed and breakfast" sunt incadrate, cel mai adesea, ca pensiuni.