avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Bed and breakfast in Romania
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Bed and breakfast in Romania

Buna ziua!
As dori sa stiu daca legislatia romana permite deschiderea unei facilitati de cazare de tip "Bed and breakfast". Mai exact, as vrea sa stiu daca exista posibilitatea de a oferi cazare si mic dejun cu reguli mai simple decat in cazul unui restaurant.

In cazul in care exista aceasta forma, care este legea? Acest gen de facilitati de cazare trebuiesc si ele clasificate?

In UE, din ce am vazut, B&B-urile nu au clasificare.

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Primoris SRL , Consilier juridic 14:32, 9 Noiembrie 2010
Exista o Asociatie nationala "Bed and breakfast", va puteti inscrie in reteaua lor. Clasificarea se face in regim pensiuni (margarete).
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform normelor metodologice intrate in vigoare in luna mai 2010, în România pot funcţiona următoarele tipuri de structuri de primire turistice cu funcţiuni de cazare, clasificate astfel:
1. hoteluri de 5, 4, 3, 2, 1 stele;
2. hoteluri-apartament de 5, 4, 3, 2 stele;
3. moteluri de 3, 2, 1 stele;
4. hosteluri de 3, 2, 1 stele
5. vile de 5, 4, 3, 2, 1 stele;
7. bungalowuri de 3, 2, 1 stele;
8. cabane turistice de 3, 2, 1 stele;
9. campinguri, sate de vacanţă, popasuri turistice, căsuţe tip camping, de 4, 3, 2, 1 stele;
10. pensiuni turistice şi pensiuni agroturistice de 5, 4, 3, 2, 1 stele/flori;
11. apartamente sau camere de închiriat de 3, 2, 1 stele;
12. structuri de primire cu funcţiuni de cazare pe nave fluviale şi maritime de 5, 4, 3, 2, 1 stele.

De asemenea, justicemn are dreptate, structurile de tip "Bed and breakfast" sunt incadrate, cel mai adesea, ca pensiuni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa hoteliera interpretari cazaremamaiaconstanta cazaremamaiaconstanta Am si eu nevoie de un sfat daca se poate. Eu pentru apartamentele ce le inchiriez in regim hotelier am urmatoarea situatie a din 2006 de cind am demarat ... (vezi toată discuția)
Plata delegatiilor jicareanangela jicareanangela Buna ziua, am si eu o intrebare referitor la plata delegatiilor. Ma intereseaza cand sunt plecat in delegatie mai multe zile si nu ma cazez cu factura cu cat ... (vezi toată discuția)
Autorizatie isu nicoletapav nicoletapav Buna ziua, Am un SRL cu punct de lucru intr-o cladire luata in contract de comodat. Cod caen 5520 cu autorizatie de functionare de la Minsterul Turismului ... (vezi toată discuția)